Citat:
Ursprungligen postat av
lone star
SBAB höjer rörliga listräntan i dag 0.50. Indikerar att rörliga räntan man får blir 4.27% för de allra flesta hos SBAB. Upp från 3.77%. Man kan därmed konstatera då de verkar vara nästintill billigast på rörligt. Att de allra flesta med rörligt får räkna på minst 4.25% senast i augusti. Men det är ju ändå en hygglig bit upp till 6% som är minimum som man ska klara. Det här kan väl få fler att överväga binda på längre tid om marginalerna är på fallrepet.
Att priserna går upp är väl statistikens lögn. Hur många objekt som helst förblir osålda i dagsläget. Sen kan man ju undra. Ett objekt som inte säljs för utgångspris 4 miljoner(inga bud). Återkommer med 3.4 miljoner, blir sålt för 3.6 miljoner..Har säljaren vunnit 200t eller tappat 400t?
Angående det sista. Har själv uppmärksammat att mäklaren/säljaren ibland sänker utgångspriset efter, eller i samband, med att budgivningen börjar. Därmed kan mäklaren efter försäljäljningen redovisa en procentuell uppgång i priset trots att slutpriset har beräknats på ett utgångspris som kan skilja sig mycket från det ursprungliga utgångspriset. Åtminstone i den redovisning av slutpriser som görs på Hemnet blir det anmärkningsvärt att det står att ett objekt sålts för +X%, när det i själva verket har sålts för -X%.
Statistik som bygger på Hemnets redovisning (finns någon sådan?) är alltså inte rättvisande, i dessa fall.