Citat:
Ursprungligen postat av
Gretagrisfantast
Att försöka hålla sig till någorlunda bra rutiner när det gäller sömn är naturligtvis en bra tanke. Men om du som Arvid lever som en skalman med sov och matklocka och inte mår bra om du inte somnar samma tid, ja då tror jag det är en jävligt dålig idé att skaffa barn. Jag gissar på att en sån som Arvid inte skulle ta en enda natt om de så fick ett barn med kolik, det blir frugan som får dra lasset och i slutändan lämnar relationen pga att hon ”tappat bort sig själv”. Ganska uppenbart att han tar sig själv på alldeles för stort allvar och Ida svansar efter.
Vad händer om han inte får sina sömnbehov uppfyllda? Jag tror han blir allt annat än charmerande och bryter ihop totalt för ingenting. Hoppas verkligen man får se den biten isf men då krävs det att Ida börjar ställa lite egna krav också.
Det där är en felaktig slutsats. Att ha rutiner är ett tecken på mental styrka snarare än något annat.
Hans utbildning och roll uppe i Arvidsjaur på K4 är betydligt tuffare än att ha bebis. Lovar dig att du inte får sova som du vill i det militära. Åtminstone inte som jägarsoldat.
Att ha bebis är jobbigt men trots allt klarar i princip alla av det. Så är inte fallet på K4.