Citat:
Ursprungligen postat av
mikaels
Återigen glider du på sanningen. Turkiet må förvisso vara befolkat huvudsakligen av muslimer, men är konstitutionellt en sekulär stat, sedan hundra år.
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Turkiet
Muslimer har inte ensamrätt på hedersmord, som din lista ju visar, andra klankulturer är likadana, inklusive kristna. Problemet är ålderdomliga klankulturer mer är muslimer, i detta fall.
Räknades tidigare som en sekulär stat men med kraftig tillbakagång. Turkiet har aldrig varit i närheten av demokrati eller EU, som exempel.
Du verkar inte förstå vad jag formulerar. Islam är inte reformabel, det i sig gör att det finns en alldeles specifik prägling och gemensamma nämnare när det kommer till muslimska länder och muslimska regioner. Denna prägling innefattar de strukturer som återfinns inom klan- och hederskultur. Det innebär inte att enbart muslimer representerade när det kommer till klan- och hederskultur, fler religiösa och icke religiösa grupper finns representerade men islam (och muslimer) finns ofta där.