Citat:
Ursprungligen postat av
sybel
Helt klart är väl att M döljer sin medverkan med att hon sovit. Hon är troligtvis klar över att hon inte skulle kunna besvara några frågor på ett trovärdigt sätt. Det säger dock inte någonting om i vilken omfattning hon deltagit.
Instämmer. M skyller alla bristande svar på att hon sovit.
Varför hon skyller på det, när hon ändå inte blir trodd, är oklart. Närmast till hands ligger naturligtvis att hon inte vill erkänna att hon faktiskt höll i T i badrummet utan vill förminska sin delaktighet.
Det var i alla fall TRs slutsats när hon dömdes.
Det är svårt att komma fram till någon annan slutsats än att M deltog om man är övertygad om att M ljuger.
Sett till andra framkomna omständigheter - telfonrörelse registrering, osannolik djupsömn, ensam i lägenheten och deltagande i allt efteråt samt fynd/brist på fynd som talar för en 2:1 kamp vid mordet blir slutsatsen rätt självklar - M sov inte, utan var medveten om vad som hände i badrummet.
Det säger dock inte i vilken utsträckning M verkligen deltog, som du säger. Men sannolikheten för att hon faktiskt deltog och höll fast är väldigt, väldigt stor, inte minst sett till brist på motvärnsskador.