"Kan ikke dømmes ud fra DNA alene.
Bent Isager-Nielsen siger, at DNA i tiltagende grad spiller en større rolle i retssager. Men et DNA-spor kan ikke stå alene.
- DNA er næsten altid et meget vigtigt indicium, men der skal andre ting til. Det skal også være underbygget af andre ting. Der kan altid være en teoretisk mulighed for, at DNA er havnet der på anden vis, siger den tidligere drabschef."
https://www.dr.dk/nyheder/indland/sigtelse-af-32-aarig-giver-politiet-nye-muligheder-foelge-dna-spor
26.04.2023. "I Danmark er det sjældent, at samme gerningsmand står bag flere seksuelle overfald eller drab.
I politisprog kaldes en sådan gerningsmand for en serieforbryder.
Lige nu arbejder politier ud fra en hypotese om, at den 32-årige mand, som er sigtet for at bortføre og voldtage en 13-årig pige fra Kirkerup i midten af april, muligvis også står bag andre forbrydelser."
"Men det, at den 32-årige mand nu bliver sigtet i andre forbrydelser, lukker op for, at politiet kan undersøge, hvorvidt der er flere tilfælde end de tre kendte. - Har han lavet noget mellem 2016, efter Emilie Meng, og 2022 hvor efterskoleeleven blev forsøgt voldtaget, fortæller Bent Isager-Nielsen om de spørgsmål politiet skal stille sig selv nu."
"- En serieforbryder er en person, som begår mere end to forbrydelser over længere tid, forklarer Bent Isager-Nielsen, der er tidligere drabschef og chef for Rejseholdet.
De kan optræde i mange former - som brandstiftere, voldtægtsforbrydere eller i sidste ende som seriemordere.
- Kendetegnet ved serieforbrydelser er, at der en nedkølingsperiode mellem de forskellige kriminelle handlinger, siger han."
"... de enkelte serieforbrydere ofte har en særlig fremgangsmåde, når de begår en forbrydelse."
"...så er der dog én ting, som kæder serieforbryderne sammen. Det er sjældent, at de er psykotiske.
- Der er ikke tale om en person, der er sindssyg i gerningsøjeblikket, når vi ser på serieforbrydere eller seriemordere, siger han og tilføjer: - De er svært personlighedsforstyrrede, men ikke sindssyge."
https://www.dr.dk/nyheder/indland/serieforbrydere-er-sjaeldne-i-danmark-og-nu-undersoeger-politiet-om-der-er-en