Citat:
Ursprungligen postat av
kvm3
Det där låter riktigt deppigt. Motfråga - gör det verkligen någon skillnad för dig hur mycket du får per tusenlapp, om du ändå känner att du slänger pengarna i sjön?
Om alkohol känns värdelöst utan kokain så kan du ju överväga att lägga ner båda två

Du har helt rätt, egentligen. Jag tänker också så de flesta dagar (typ 5/7 dagar i vekan). Problemet är att jag är destruktiv och fylld av självhat. Oavsett vad så är ju pengarna kastade i sjön... Köper jag öl är pengarna kastade i sjön, med koks går det ju däremot otroligt snabbt sen har man spenderat flera tusen.
Jag började året med att bara dricka. Tog koks första gången i slutet i sommar, bara en lina och DET VAR JU SÅ KUL (?).
Sen blev jag vän med en person som alltid bjöd på koks, och som gärna delade med sig av nummer till langare. Jag som aldrig tackat nej till något som är destruktivt och som får en att må bättre tog såklart när hen bjöd. Sen efter några sena kvällar var jag fast: Jag kontaktade alltid personen efter några öl för att "det kanske blir efterfest". Sen fick jag numret till en langare, jag som aldrig någonsin handlat knark innan köpte plötsligen koks så fort jag blev full. Sen behövdes ingen efterfest, jag hade ju koks själv. Att bara lyssna på musik och vara hög är ju liksom inte fy skam. Nu sen flera veckor tillbaka har jag det nästan alltid hemma, det finns liksom där när man kommer hem med ångest som en liten snäll vän.
Klipp till några månader sen, jag tar koks minst en gång i veckan. Jag har redan lagt 6000kr av mina pengar på kokain (jag är student) men det är svårt att stå emot med en langare som alltid dyker upp (bor i en av de större städerna i Sverige). När man är full och sugen känns 1000kr inte som en stor grej. Men dagen efter är man ju miserabel
Så nu är man laddtorsk, varje gång blir det lite lättare att gå hem om man vet vad som väntar hemma.
(Och ja jag vet om att detta är ett problem och jag borde jobba på att sluta, i mina sinnes fulla bruk hatar jag allt som har med kokain att göra)
Har ni kanske några tips på hur man ska sluta med detta fruktansvärda pulver? Än så länge har jag klarat allt i skolan men jag tänker ju varje dag på koks...
Vill inte vara denna personen! En av mina närmsta vänners föräldrar dog i en överdos och hon vill så gärna att jag ska sluta, även om hon inte vågar säga det rätt ut.
Sorry för långt inlägg, på koks älskar jag att skriva tydligen.