Citat:
Ursprungligen postat av
Tonyo
Jeahze begår brott efter han lämnat Bajen och det är vårt ansvar? Hur svårt är det att se skillnaden på hur alla andra föreningar sköter saker kontra Malmö. Problemet är att Malmö tillåter i princip vad som helst utanför planen så länge man presterar på planen. Var spelarna kommer ifrån är inte det relevanta, hur klubben agerar är det. Oavsett om det är en stockholmare, afrikan, skåning eller göteborgare så ska sexförbrytare inte få beträda planen innan domen ens är avtjänad. Rattfyllerister ska naturligtvis inte heller få spela bara dagar efter att man supit ner sig bakom ratten.
Fredrik29 du är så inavlad och blåst att jag inte orkar kommentera mer än att skillnaden är att i Hammarby utlyser vi fri jakt på pedofiler, i Malmö applåderar ni dem.
Hur många gånger ska jag säga till dig att Albornoz-fallet behandlades fel, släpp det nån gång det är nästan 10 år sen för helvete, och hur ska man få in i din skalle att rattfylleri är en rättssak inte en klubbsak, ja han borde fått ett par matcher men han har blivit bestraffad av klubben med, vilket inte är deras skyldighet att göra. Och jag tog inte upp nåt med Jeahze men om vi ska vara så noggranna så skedde ju den första misshandeln i december innan han ens åkt över till Usa, hade han ens skrivit på då? Och Amoos bravader bara det nån månad efter han lämnat bajen, bra fostran ni har i bajen, för så som du maler på så verkar det ju vara klubbarnas fel hur enstaka individer beter sig så då har Hammarby en del skuld i deras beteende eftersom dom varit där. Och vad fan gjorde Jeahze i stockholm ens, han är från Linköping, festade med sina bajenpolare?
Och du har fortfarande inte lärt dig skillnaden mellan pedofili (pre-pubertala) och hebefili(pubertala) Det är en ganska stor skillnad på en 14 och 20 åring som har sex med varann än en typ 60 åring som ger sig på barn under 10.
Och du undrar vad vi har i vårt vatten här nere, ja du det är vatten, dom vi haft i klubben som inte skött sig har varit stockholmare, örebroare, afrikan, sydamerikan. Är det du som är gäddan på dumpen? Såna äckelgubbar brukar ju sitta o skrika skit om deras egna böjelser på forum.