Citat:
Ursprungligen postat av
MrSkargard
Du menar alltså att KoT var medvetna om att han var en sexualförbrytare men höll tyst? Det är en väldigt grov anklagelse som du absolut bör källbelägga.
Om du har sett Janne Josefsson dokumentären så framgår det just tydligt att Thomas Lagerlöf visste om vad Sarfo sysslade med då han fångade Sarfo och flickan tillsammans efter en Sirius-träning, och bad även lokalmedia att tysta ner det när de uppmärksamade det. Framgår också i dokumentären.
Lokalpressen erkände i dokumentären att Thomas Lagerlöf hade kontaktat dem.
Det är ingen ”grov anklagelse” utan det är fakta på bordet saker som framgick tydligt i Janne Josefssons dokumentär om just Sarfo-fallet.
Dessutom framgick det också att Sarfo flertalet gånger hade blivit inkallad till Kim/Tollens rum för ”kvartssamtal” utan att det skedde några åtgärder. Dvs han blev avstängd eller något.
Den källan kom ifrån en fd Sirius-spelare som spelade i Sirius just då och var med i omklädningsrummet och bevittnade detta. Givetvis är spelarens idenditet maskerad i dokumentären men ändå ännu en berättigad källa.
Om du har missat ”Uppdrag granskning”-dokumentären så rekommenderar jag dig att se den innan du uttalar dig.