2023-04-24, 19:37
  #68953
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nousernameneeded
Fast världens bästa är ju ändock Marecelo Garcia!!!

Men du har helt rätt!

Citat:
Ursprungligen postat av Fiffiniffi

Ni verkar ha lite koll på MMA. Har ni sett någon som lyckats låsa motståndarens armar med sin egen kropp, sittandes på mage/bröst längre än ett par sekunder?
Citera
2023-04-24, 19:38
  #68954
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av immenhusen
Detta fick mig att fundera på huruvida det ens vore möjligt att hitta någon rättsläkare som offentligt vill gå ut och kritisera nuvarande utlåtande, med uttalat syfte till att söka mildra domarna.

/AI

Syftet behöver inte vara att "mildra domarna".

Alla vill väl att ett rättsutlåtande faktiskt tål att granskas, dvs att den är så riktig som möjligt.

Som det sägs i inslaget finns det ju fall där det kan uppstå olika omdömen eller t ex att graderingen av hur säker läkaren var kunde skilja sig åt i ett utlåtande.

Så syftet kan ju vara för en annan rättsläkare om han eller hon vill medverka i en granskning, kan ju vara att faktiskt ha verkliga synpunkter och frågor om detaljer för att det ska bli så rätt som möjligt.

Nu tänker jag dock att den här rättsläkaren hade ju bedömt säkerheten i rättsintyget til den näst högsta säkerheten:"fynden talar starkt för".

"[I]fynden talar starkt för: Fynden/resultaten har karakteristika som är typiska. Sannolikheten för alternativ är mycket liten[/i]."

Bara "visar: Fynden/resultaten är typiska och alternativ är uteslutna." är högre.

Vi får väl se hur det här kommer att falla ut.
Citera
2023-04-24, 19:39
  #68955
Medlem
Peace2023s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CalzoneItalia
Men det är ju en enorm skillnad när en man ger sig på en kvinna . En man är starkare än kvinnor och kan lättare döda sin kvinna. Men här snackar vi om två unga tjejer

Jo. Men Tove var ju betydligt mindre än Johanna, som är 180 lång vad jag läste. Medan Tove var 160 tror jag. Det är viss skillnad. Sedan är jag övertygad om att Johanna talar sanning när hon beskriver att Maja medverkade. Maja var också i badrummet när Tove försökte gå ut men fälldes till marken. De var två mot en.
Citera
2023-04-24, 19:40
  #68956
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ziracorn
Om han "L" hade nån sån på sig i springet i trapporna (för OCH efter han knackar på Johannas dörr efter den enormt höga DUNSEN han hörde nere hos sig)?

Sträcka/Tid/Klockslag?

All INFO finns ju där, i såna fall!

Åtminstone tider/sträcka/klockslag


Aha. Jo. Men han har ju nog gått runt med den i fickan både före och efter.
Citera
2023-04-24, 19:40
  #68957
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Det beror faktiskt på vad man pratar om.

Rättsläkaren menar att hon och hennes kollega är säker på dödsorsaken.

Det är en apekt, och den aspekt som Clea försöker ifrågasätta utifrån andra kända tecken på kvävning utifrån aspiration.

Men sedan finns det flera andra saker som inte är fastställt, såsom om, eller hur mycket skallskadan kan ha påverkat förloppet settt utifrån avsaknaden av avvärjningsskdor t ex. Även själva strypningen i sig, skulle kunna påverka medvetandegraden på olika sätt, och att de ljud som grannen hör i slutskedet, kan ifrågasättas om det var orsakade av kramper eller en medveten handling från Tove som försökte slå sig fri med enbart benen fria såsom TR har bestämt.

Chefen för Rättsmedicin säger att deras utlåtanden ska tåla att granskas och har inget emot detta (pratar i generella termer, inte det specifika fallet), och menar även att man kan hänföra ärendet till Socialstyrelsens rättsliga råd, som är ett fristående organ. De kan alltså göra en prövning.

Så varför gör inte Clea det???

Advokaten i inslaget menar att man som försvarare inte på måfå, vinste eller förlust, anlitar en expert, utan det bör ju vara utifråns klientens bästa.

https://sverigesradio.se/artikel/efter-vetlandadomen-forsvaret-vill-kalla-in-en-egen-rattslakare
Clea vill kunna styra utfallet av rättsläkarens utlåtande. Det kan hon inte om hon hänför ärendet till ett fristående råd. Hon vill köpa en expert som säger vad hon vill höra.
Citera
2023-04-24, 19:40
  #68958
Avstängd
CalzoneItalias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Peace2023
Jo. Men Tove var ju betydligt mindre än Johanna, som är 180 lång vad jag läste. Medan Tove var 160 tror jag. Det är viss skillnad. Sedan är jag övertygad om att Johanna talar sanning när hon beskriver att Maja medverkade. Maja var också i badrummet när Tove försökte gå ut men fälldes till marken. De var två mot en.

Men J var rädd för Tove då hon blivit slagen av henne innan.
Citera
2023-04-24, 19:40
  #68959
Medlem
flashmaners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ziracorn
Finns en grej i utredningen som förbryllar mig

Kontrollerade man någonsin grannens stegräknare på mobilen?

Om han "L" hade nån sån på sig i springet i trapporna?

Sträcka/Tid/Klockslag?

Om INTE, en otrolig miss!

Mycket bra tänkt! Där borde man kunna få en god bild av när vad har skett. Varför har man inte genomfört en sådan kontroll, eller ens försökt.
Citera
2023-04-24, 19:41
  #68960
Medlem
argusmaximuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Och vilken menar du är normen? Att alla människor är lika starka?

Johanna väger in fem viktklasser över Tove. Normen säger att hon rent styrkemässigt är överlägsen Tove. Där har du normen som gäller över i stort sett hela världen.

"Herregud"...

Vet du hur mkt dom vägde vid aktuellt tillfälle?

Du bara häver ut dig saker för att försöka hålla din teori levande. Det går inte så bra.
Citera
2023-04-24, 19:41
  #68961
Medlem
sybels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av argusmaximus
Alltså, ursäkta, men har du läst MHs senaste utsagor. Walk in-closet, förråd, gå i en liten etta utan att se ett lik, vakna upp med ett lik framför sig och inte fråga vem, varför, hur?

JJ har inte fläckfria utsagor, men MHs är smått pinsamma. Konsekvent. Det gjorde ont att höra henne i TR.
Klipp från inlägget du kommenterade:
"Det enda med säkerhet sanna i Js story är bevisen som hon vävt in. Helheten är inte mer värd än Ms."

Båda ljuger men på olika sätt. Och visst kan man uppfatta Ms lögner som pinsamt klantiga.
Citera
2023-04-24, 19:41
  #68962
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Marchioness
Hon hade motivet att försvara/hjälpa sin bästis. Precis som hon gjorde på Nöjet som ett exempel.
Jo, men inte på bekostnad att någon dör.
Vi människor o djur har som instinkt att rädda ett djur eller en människa som håller på o dör.
Citera
2023-04-24, 19:42
  #68963
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coli
MH hade som sagt inget - för oss - uppenbart motiv att göra allt det hon bevisligen har gjort.
Det hade faktiskt inte JJ heller - inte sett ut en klarsynt hjärnas perspektiv.

Men Tove är mördad och kroppen dumpad.
Jo J hade motiv, hon hade försökt döda T förut.
M hade inget motiv.
Citera
2023-04-24, 19:43
  #68964
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Så är det naturligtvis. Tove var fotbollsspelare och van vid att kämpa med motspelare. Johanna red ibland och tog hand om hästar, men brottades inte i närkamp med andra människor på samma sätt.

Dessutom kämpade Tove för sitt liv med precis alla medel, all kraft hon kunde uppbära. Hon skulle aldrig gett upp brottningen med JJ frivilligt - för det gällde ju livet.
De krafter som en vaken person som håller på att strypas ihjäl uppbringar, är sannolikt större än någon annan gång i livet.
Precis
Och J red väl inte så mycket de senaste åren
hon partade varje helg sa hon i rätten

Tove måste ha kämpat för sitt liv och hade det funnits en chans för henne att försvara sig mer så hade hon gjort det
med 2 mot en så var hon helt försvarslös
dom låste fast henne
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in