2023-04-21, 17:19
  #333697
Medlem
En typisk kommentar från psychicsailor


"Ukrainakrigets stöd kan ses som hysterisk moralpanik, snarare än att staterna styrs kompetent för staternas eget bästa."


De analysen skulle kunna gå till historien som en av de sämsta någonsin. Man baxnar!
Citera
2023-04-21, 17:20
  #333698
Moderator
Schlesiens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tenebris
Varför skulle man behöva skydda hela Ukraina? Freda framryckande trupp plus försörjningslinjer är väl vad som behövs? Ryssen har ju skjutit mot statiska mål med allt de har i över tolv månader nu.
Luftvärnet kommer att behövas fortsatt för de stora städerna (för att de inte ska förstöras och inte heller evakueras) och för ukrainska frontlinjen och arméns verksamhet strax bakom fronten.

Här kan UA's akilleshäl finnas, att inte luftvärn och luftvärnsammunition räcker till allt detta. Saknar armén luftvärn så kan Ryssland precisionsskjuta S-300* igen. Så fattar jag det.


*Ryska armén kan börja använda dyrare missiler från längre avstånd än S-300 igen också förstås, men de lagren är ändliga.
Citera
2023-04-21, 17:22
  #333699
Medlem
skogsmarans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killer2142
Nu vet jag inte om du är ironsk men det är ni som inte har ett moraliskt snöre.
Det är NI som tycker att det är okej när USA går inte och förstör länder och om det är okej så är det lika okej för Ryssland att förstöra Ukraina.

Läste du ens vad jag skrev?
Du verkar inkapabel avseende både läsförståelse och till att producera text av tillräcklig intellektuell verkshöjd för att på något vis motivera vidare diskussion.
Citera
2023-04-21, 17:23
  #333700
Medlem
Tralfamadores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killer2142
Halmstrån? Det är ingen hemlighet att Ammot håller på att ta slut, vad är det som är så fel med sanningen?
Tyck illa om Ryssland det skiter jag i, Ryssland skyddar sina intressen precis som USA har gjort.

När USA gör det är det okej och när Ryssland gör det är det inte okej, fuck off.
Det är ingen hemlighet att väst beväpnar Ukraina så de har en av världens starkaste och mest moderna arméer medan Rysslands armé smulas sönder och de saknar förmåga att bygga nytt.
Det är sanningen och din desinformation är det fel på då du på ryskt manér ljuger.

Ja, jag tycker genuint illa om Ryssland för deras vidriga krig. USA är inte ens i närheten och med dina idiotiska inlägg gör du för övrigt Ryssland en rejäl björntjänst. Hoppas ditt översättningsprogram kan översätta det.
Citera
2023-04-21, 17:23
  #333701
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av chamdar
Bodde dessutom 130000 i området runt Kupiansk om du nu undrar

bra input, tack. Då är det kanske så mycket som den dubbla befolkningen som återtagits av Ukraina, om vi ska vara optimistiska.
Citera
2023-04-21, 17:24
  #333702
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Detta med att ständigt upprepa uppenbara felsägningar, och påstå att de är korrekta - är det en grej som kommer automatiskt med rysslandssympatierna, eller är det en judefobisk grej?

Lavrov påstod att Hitler var jude. Är detta korrekt? Var han det?

Hur vet du att det är en uppenbar felsägning? För att du är vill tro på det?
Sanningen är att du vet ingenting.

Diskussionen har inget med Hitler att göra, dock är Zelendksy en jude, Igor Kolomoisky är också en jude, han finanseriar också Azov.

https://www.vox.com/2015/3/23/8279397/kolomoisky-oligarch-ukraine-militia
Citera
2023-04-21, 17:26
  #333703
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killer2142
Även Ursula Von Der Leyen råkade erkänna att över 100k Ukrainare hade dött..

Nej. Det där var en felsägning. Korrigerat och utrett för länge sedan:

https://www.flashback.org/sp82988399

"100 000" gällde döda + skadade. Dvs "casualties".
__________________
Senast redigerad av -Info- 2023-04-21 kl. 17:29.
Citera
2023-04-21, 17:26
  #333704
Medlem
Clay Allisons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killer2142
Jag är en kapitalist.
Är inte rädd från någon.


Men du hänvisar till marxist-leninistiska organet Proletären för att stödja dina argument. Multipel personlighetsstörning?
Citera
2023-04-21, 17:27
  #333705
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tralfamadore
Det är väl ryssarna själva som måste jobba med sin image och hur de uppfattas.
Just nu uppträder de mer hotfullt än vi någonsin kunde föreställa oss så bollen ligger inte direkt hos oss.
Det går dock att summera att Ryssland under Putins 22 år vid makten inte haft något intresse av att bygga vänskapliga band med Europa eller Sverige. Putins regim har systematiskt kränkt Sveriges luftrum, utfört påverkansoperationer och vid flera tillfällen uttalat sig hotfullt mot Sverige som tjockis-Viktor hotade Sverige om vi går med i Nato.

Dina motiv känns knappast ärliga och genuina. Jag tror få (ingen) köper ditt kvasi-buddistiska synsätt och att vi ska foga oss efter Kremls önskemål.

Jag håller med om att deras upprepade kränkningar av luftrum är helt kontraproduktiva och borde upphöra, samt att de säkert har varit en (mindre) del av att Sverige reagerade genom att söka medlemsskap i Nato. Även deras "hot utan hot" är kontraproduktivt. De borde rakt säga vad som kommer att hända istället och stå fast vid det. Det hade varit bättre för både dem och oss.
Citera
2023-04-21, 17:28
  #333706
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Killer2142
Även Ursula Von Der Leyen råkade erkänna att över 100k Ukrainare hade dött..
Och så fortsätter detta tjatande trots att Ursulas tal var ett uppenbart misstag på grund utav bristfällig engelska och har förklarats vara just så tusentals gånger utav henne själv som andra.

Du bara kände att det var läge att upprepa det lite sådär smidigt som om att du missat det en hel värld inklusive denna tråden har förklarat åtskilliga gånger?
Om du nu, precis som gemene ryss har problem med världsspråk, så kanske det ter sig naturligt, men nu är det ju så att du förstår både engelska som svenska, så därför är ditt motiv uppenbart och ihåligt tröttsamt.

Ursula sade - A hundred thousand CASUALTIES. Detta översattes utav inavlad press och andra obskyra slaviska eftermälen till något annat eftersom att deras brister i språk och perception som vanligt blev deras missade förstånd.

Vad vill du komma med att upprepa det som för länge sedan redan är utrett och fastslaget som ett missförstånd? Du trollar väl inte eller? Eller, låt oss hoppas att du gör, för annars är du helt åt helvete tappad bakom en container. Förmodligen tappade de dig där medvetet också....som en casualty
Citera
2023-04-21, 17:28
  #333707
Medlem
Robot07s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killer2142
Även Ursula Von Der Leyen råkade erkänna att över 100k Ukrainare hade dött..
För helvete! Det där tramset har vi slagit hål på minst 10 gånger nu!

Sluta skitposta samma trams om och om igen! Rent trådsabotage är vad ni putinrunkare sysslar med genom att ständigt återupprepa era lögner och fantasier.

Det bord vara avstängning direkt om man håller på att sabba tråden med att reposta gammal debunkad skit!
Citera
2023-04-21, 17:29
  #333708
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Vad har Alexander Dugin för filosofier i frågan? Putin inspireras ju av honom.

Han vill skapa ett ryskt imperium av hela Euroasien. Men många menar att hans tankar inte är så viktiga för Putin. Det är en av fler han kan påverkas av. Han är nog mer påverkad av sin egen historierevisionism om Tsarryssland och Sovjet. Vlad Vexler är en Youtuber och rysk filosof som spekulerar mycket i dessa frågor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in