Citat:
Ursprungligen postat av
HerrSkurt
Tycker att det är ganska moraliskt att inte jobba då mycket av bidraget man ger till samhället är tänkt att gå till dyra, lyxiga fängelseplatser för ungdomsbus och "klimataktivister" som spärrar vägar.
Förstår om man tappar viljan till att vara en produktiv individ när man ser hur staten börjar och bänder för att tillfredsställa folk som aldrig kommer att bidra med något till samhället.
Då tycker jag att en person som lever på bidrag men i allafall inte stör omgivningen är förhållandevis acceptabel.
Lät som du pratade om mig precis! Innerst inne älskar jag att arbeta! Men det är bara såsom samhället har blivit, att det man harvar ihop ändå går till destruktiva och meningslösa saker, för vår regering tycks helt ha tappat greppet om pengars värde , dvs att dem tycks inte ses som en resurs till att kunna skapa ett bra och väl fungerande samhälle där folket mår någotsånär bra. Nej utan idag måste dödssjuka jobba, det är det samhället vi fått samtidigt som en vänsterregering suttit vid makten i så många år.
Det jag själv gör nu är dock inte att leva på bidrag, utan det jag gjort är att vända Sverige och dess samhälle ryggen och börja med aktiehandel istället, eftersom jag tycker det faktiskt ger mig något. Dessutom kanske jag kan hjälpa min stackars mamma som får 7000 i pension att röra sig med när jag kommer igång!
För det står långt under min värdighet ( och förhoppningsvis många andras ) att leva däruppe nu som det ser ut. I mina ögon är Sverige inte ett land som värnar om sitt folk på något vis , är lättad över att inte bo kvar där längre.