Citat:
Ursprungligen postat av
bomben79
Hade kanske behövts höja första åren men sen hade dett ju blivit vinst affär. Känner ingen i min bekantskapskrets som stöttar dessa lokförare. Dom gräver som egen grav och måste ersättas med teknik så vi slipper ha syndikalister som ska ställa till med scener var och varannan dag.
Nu förstår jag att du försöker reta upp mig lite mig grann men det gör inget. Som sagt så är nästan inga lokförare syndikalister och järnvägsstrejker är väldigt sällsynta, jag tror den senaste var 2014. Det har bara skett en handfull järnvägsstrejker de senaste hundra åren.
Om du sätter dig in i hur skicket är på den svenska järnvägen så kommer du snabbt inse att den är så gammal och uråldrig att man i princip hade behövt riva den och bygga en helt ny anläggning för att kunna köra självkörande tåg. Sverige ligger flera decennier bakom länder som Japan, Kina, Danmark, Frankrike, Schweiz eller Tyskland.
Den nuvarande regeringen var inte ens intresserad av att bygga en ny järnväg mellan Stockholm och Göteborg.
Sverige kommer ha självkörande tåg i framtiden men samtliga lokförare som jobbar idag kommer ha gått i pension innan det händer.
Citat:
Ursprungligen postat av
porlasse
Joakim Sundh som är vd för mtr.
Hur får vi tag på honom?
Testa förnamn.efternamn@mtr.se. Han lär nog ha ett och annat att stå i just nu så svaret kan nog dröja.
Han lär göra ett par intervjuer med media imorgon i området runt Stockholm Central så följ efter reportrarna så kanske du kan växla ett par ord med honom.