Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Skickar du vapen till ukraina nu 2023 så stödjer du amerikanska militärmakten. Så kan de skicka lite mindre vapen till Ukraina.
Bla bla bla… du tror att det är Sveriges uppgift att utarma den amerikanska krigsmakten förstår jag.
Vad som kommer bli jobbigt för våra barnbarn är snarare att dom får veta hur lite vi brydde oss om deras framtid.
Senfärdigheten Europa visat när ryssen startar ett invasionskrig i vår närhet var skrämmande att bevittna. Allt är inte USA’s ansvar bara för att bla Tyskland gjort sig beroende av rysk energi (sic!)
Att putler-vänliga Ungern går i ryssens ledband är en annan femma.
Nu har det blivit bättre men inte riktigt bra, Europa måste ta ett större ansvar för vad som händer i Europa, något många anser att Macron menade vid besöket i Kina även om det tolkades på ett helt annat sätt av många tyckare och opinionsbildare.
Våra barnbarn behöver precis som oss trygghet, frihet och möjligheter. Det kan vi inte kräva av USA att leverera.
Vi måste göra mycket mer för att ge våra barnbarn den omgivning dom förtjänar.
Då ingår det såklart att rensa upp våra länder från ryss-apologeter som visar sig bla här i tråden.