Citat:
Ursprungligen postat av
ReijoHervonen
Alla, inklusive Gregg verkar se Deepstatemap som nån slags sanningssägare som visar exakt hur fronten går.
Jag tycker att 90% av ändringarna som görs där verkar vara endast gränsjusteringar för justeringens skull. Det handlar ofta om områden som kan vara 100-300meter stora nånstans mitt på en åker. Det finns hundratals youtubare som sitter och analyserar dessa ändringar varje dag och försöker dra några slutsatser av dom. Precis som att Deepstatemap med helt okända utgivare skulle ha den blekaste om den 1000km långa fronten har flyttat sig 100m på en halvkilometers sträcka under natten eller inte.
Det sagt, så är det ju den bästa kartan där ute som antagligen ligger närmast hur det ser ut i verkligheten.
Och som så många uppmärksammat bla WillyOAM så överensstämmer Deepstatemap väldigt bra med de ryska kartorna som publiceras. :-)
Visst är det svårt att tolka vilket värde markområden någon part intar. Det finns ju militärt intresserade som väger in markförhållanden, sikt, byggnationstyp mm och inte minst höjdskillnader i sina bedömningar och betydelsen av förändringar.
Det trista för Nato-vännerna som tror att detta är ett nytt kolonialkrig där man mejar ned infödingar och indianer knappast klarar av sanningsenlig rapportering.
De här som lyssnar på ukrainska sääkerhetstjänsten och sådana stackare som Kenneth Grägg måste ju vara mycket lågbegåvade om de tror att det är sanning de kommer med.
Klart man ljuger en massa i rysk propaganda men faktiskt inte lika dumt och öppet som från Nato.
Man undrar faktiskt om ukrainarna lyckas upprätta ordentliga ställningar vid järnvägen och i västa Artemovsk höghusområden eller om de nu är i upplösning för ryssarna går fram för inringning både i norra delarna av staden (passerat "Rosparken) och tränger vidare norrut och gör fickan djupare.