En liten uppföljning av spåren uppe på åsen.
Vid senaste luftningen av spåren av gm efter YNs observation av en mgm framkom det uppgifter som stärkte ACR och GS observationer på regeringsgatan. Nämligen att den jacka de observerade enligt GS hade samma rutmönster som LL uppger att jackan hade nere på mordplatsen.
LL:
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:E9978-00-C
"F: La du märke till några detaljer på den här täckjackan? Det finns ju jackor som är väldigt sydda i rutmönster och -?
L: Rutmönster, ja."
GS:
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:EAD1094-01-A
"Samson beskriver mannen som följande:
Mansperson, ganska kraftig kroppsbyggnad, snarare något över än under 180 cm.
Iklädd mörk täckjacka som gick ned på halva låret, jackan var av typ s.k. seglarjacka.
Samson har ett svagt minne av att det var sömmar sydda i rutor."
Jag intresserade mig mer för de vittnesmålen och fann en ytterligare en sak som kan vara av intresse. Nämligen uppgiften om var och hur mgm försvann.
ACR påstår nämligen följande:
https://wpu.nu/wiki/Uppslag:EAD1094-00-D
"När hon hade sagt "Drullputt" och sedan ordnat sin kappa var mannen borta.
Hon kan med säkerhet säga att han inte sprang Regeringsgatan norrut, eftersom hon inte såg någon person på denna sida av gatan.
Det är troligt att han antingen sprang ut på gatan och fortsatte trapporna ner till
Snickarbacken, eller att han snabbt sprang in i någon portuppgång strax intill den plats där han hade sprungit omkull Robrandt. I vilket fall som helst utesluter Robrandt Regeringsgatan i båda riktningarna."
sprang ner vid trapporna eller in i någon trappuppgång strax intill den plats där han hade sprungit omkull ACR. Det har vad jag sett mest talas om snickarbacken vid de här spåren, även av mig själv. Men det andra alternativet. Att han kan ha sprungit in i en trappuppgång. Det är minst lika intressant det. För var säger ACR att hon blev påsprungen?
Jo, "De passerade hörnet Regeringsgatan & David Bagares gata. Strax efter korsningen, cirka 15-20 meter blev Robrandt omkullsprungen av en okänd person.Hon gick på vänster trottoar och hade sin vän till höger om sig. De gick armkrok."
Var hamnar man då om man går ca 15-20 meter in på den vänstra trottoaren trottoaren efter korsningen. Man hamnar vid regeringsgatan 85. Och det är inte en okänd adress inom MOP-utredningen. Det är nämligen där Polisman Ö har lägenhet. Alltså han man hittade metal piercing-ammunition hemma hos.
https://wpu.nu/wiki/Carl_Gustav_%C3%96stling