Citat:
Ursprungligen postat av
Prinzezzan
Vem menar du med MiLa i ditt inlägg? Är det JiLa du avser?
Nej, jag vet inte om någon kusin-koppling mellan PaTa och denne JiLa. Jag tar om det, och försöker vara mer tydlig.
PaTa ska ha varit med en Ji**y L*rsson på badet på kvällen/natten. Dessa två ska ha åkt till torget efter detta. Jag har inga uppgifter om att de ska vara släkt med varandra.
DaLi och PaTa:s släkting KrTa (vet inte om denne också bytte efternamn, som PaTa gjorde senare) ska ha ha varit på badet på dagen (åtminstone). På natten ska de ha "rökt på" på något berg, kulle eller liknande.
Det var den information som jag fick.
Rätt signatur skall givetvis vara JiLa och inte MiLa som jag felaktigt skrev några gånger i inlägget du citerade (nu rättat).
Svårt med en "Ji**y L*arsson" som inte borde finnas i Mariestad...
Så vitt jag minns skall inte PeTa ha varit i parken
med PeKr, men av PeKr:s formuleringar framgår att det finns folk i parken innan han går dit. DaLi skall ha varit där när PeKr är där. Kanske kan det vara så att PeTa lämnade tidigare och DaLi tidigt men efter det att PeKr kommit dit.
Du skrev i första inlägget:
Citat:
Ursprungligen postat av
Prinzezzan
---En annan uppgift säger att en släkting till den PT som "presenterats" här ovan ska ha träffat HA vid badet under den aktuella dagen. ---
Betyder den uppgift du fick från din källa att HA var på vänskaplig fot med KrTa? I så fall skulle jag sätta en slant på att KrTa och PeTa är de gamla vänner till Helena som bor utanför Mariestad som Helena kan ha träffat först utanför Stadt och fått en skjuts av.