Citat:
Ursprungligen postat av
Niklas86
Mitt tidigare hus drog 11MWh per år. 2 vuxna, 2 barn + elbil. Huset byggt efter energikraven som gällde 2012.
Har man ett hus som drar 25MWh så är det kanske läge att energieffektivisera. Har vänner som kommit ned till runt 12MWh på sina stora 70-talshus. Men det är väl kanske fräsigare att byta kök och åka till Thailand. Att energipriserna skulle gå upp kan väl inte kommit som en överraskning.
Folket har blivit vana vid att energipriset är obefintligt i Sverige i 40 år. Att det sedan tokökar på något år kan man inte belasta folk för. Jag har full förståelse för alla som kört direktverkande el.
Trots att jag skriver att jag struntar totalt i enskilda skribenters anekdoter i frågan kommer det som ett brev på posten.
Kollade tex i en random kommun utanför Stockholm på hemnet och där fanns 1 av 10 villor som låg under dryga 20k kwh per år. Att kraftigt energieffektivisera ett äldre hus med direktverkande el är dyrt.
Tex;
Bergvärme och vattenburet. 500k
Tilläggsisolera vind och byta alla fönster 300k.
Man ska alltså lägga 800k. Lånar man till detta hamnar man med en räntekostnad på 2-3k per månad. Hur många kwh sparar man då per år i en 70-tals kåk? 10k i absolut bästa fall. Den besparingen täcker inte ens räntekostnaden för lånet. Efter 15 år måste man dessutom lägga +100k till för en ny pump
Förstår att folk hellre köper en luftvärmepump och snålar på värmen-duschar isf