Citat:
Ursprungligen postat av
Flugpappa
De har naturligtvis gjort en sambandbedömning enligt rutin det gör man alltid innan ev analys av en biverkning. Man skulle dessutom haft samma mönster i Eu från samma vaccin. Det är tusentals hälsorelsterade tillstod som rapporteras in som misstänkta biverkningar och med ditt sätt att jämföra skulle vi inte kunna nyttja vaccin eller läkemedel överhuvudtaget då folk blir sjuka oavsett.
Vad då "naturligtvis"? Du gör fortfarande en massa antaganden. Vet du tex vad mönstret är i EU? Vet du vad mönstret är i VAERS? Känner du till någon datakälla som
inte visar att covid-sprutorna ger skyhögt mycket mer biverkningar än tidigare vaccin?
Det här vet du lika väl som jag, men jag påpekar det ändå: Ibland kan ett helt lands befolkning bli förda bakom ljuset av sina makthavare, myndigheter och media. Ibland kanske dessa själva är missledda, eller inkompetenta. Ibland ljuger dom rent utav. Finns många exempel ur historien på hur folk i olika länder har blivit grundlurade. Och det är aldrig uppenbart när det väl händer. Ibland får vi i efterhand reda på hur det verkligen låg till. Men då är det ju redan för sent.
Så hur garderar vi oss mot att bli lurade, innan det är för sent?
Enda möjligheten är faktiskt att inte lita blint på att någon annan granskar sånt här åt oss. Eller att andra är öppna med allt dom vet. Därför måste även vi tänka själva och dra egna slutsatser. Den som frånsäger sig det ansvaret så gör så på egen risk.
Citat:
Ursprungligen postat av
Flugpappa
Om ett plan slår i backen av samma modell är ju sambandet glasklart att det bara kan bero på planet, slumpen eller piloterna då är variablerna så få.
Nä verkligen inte glasklart. Kan också bero på dåligt underhåll, sabotage, väderfenomen, störningar från mobiltelefoner, allt möjligt. Nu sa vi ju två flygplan. Men då har vi ändå bara två datapunkter. Så det kan definitivt vara slumpen att flygplanen råkade vara av samma typ. Man tyckte sig se ett mönster, men orsaken kunde ändå ha varit en annan.
Men jag tänker likadant som du. Bättre att ta det säkra för det osäkra och låta flygplanen stå kvar på backen tills man uteslutit att krascherna orsakades av konstruktionsfel.
Det finns ett exempel på detta från verkligheten. Då var det två Boeing 737 MAX som kraschade. Varken Boeing eller amerikanska flygmyndigheten FAA såg inledningsvis någon anledning att utfärda flygförbud på övriga 371 plan av samma typ. Dom verkade tro att det berodde på slumpen alltså. Precis som Pfizer så hade Boeing en nära och intim relation med den myndighet som förväntas granska och reglera branschen:
Citat:
In a blockbuster March 17 report for the Seattle Times, the newspaper’s aerospace reporter Dominic Gates details the extent to which the FAA delegated crucial evaluations of the 737’s safety to Boeing itself. The delegation, Gates explains, is in part a story of a years-long process during which the FAA, “citing lack of funding and resources, has over the years delegated increasing authority to Boeing to take on more of the work of certifying the safety of its own airplanes.”
https://www.vox.com/business-and-finance/2019/3/29/18281270/737-max-faa-scandal-explained
Så du är fullt kapabel att göra en striktare säkerhetsbedömning än Boeing och FAA gjorde, i fallet med flygplanen.
Varför är du då så ovillig att göra göra en striktare bedömning än Pfizer och diverse hälsomyndigheter gör, i fallet med covid-sprutorna? I fallet med flygplanen hade vi bara två ynka datapunkter att gå på. I fallet med covid-sprutorna har vi
två miljoner datapunkter, enbart i V-safe.