2023-03-30, 08:10
  #565
Medlem
Tralfamadores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
”Vedergällningsåtgärder” för vad?
Han talar ju om ett scenario då NATO går in aktivt med full kraft.
Enligt hela ryska ledningen och hela trollskogen är ju Nato i krig med Ryssland så vedergällning för Natos "proxykrig", support av vapen, sanktioner etc. Att han pratar om ett scenario där Nato går in med full kraft är inte mycket att bokstavligt på lika lite som när Ryssland sa att de absolut inte ska gå in i Ukraina eller andra bisarra lögner från Putin, Lavrov och resten av det kriminella gänget.

Det är helt ok om exempelvis du inte förstår diplomatiskt språk men det är verkligen inte ok av en ambassadör att formulera sig med den typen av hot.
Citera
2023-03-30, 08:12
  #566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dunning.Kruger
Går man med i en militärallians som hotar Ryssland får man räkna med konsekvenser.
Men som vanligt har dumsvensken svårt att hänga med.



Hot är en rysk paraddisciplin, och Ryssland tror/hoppas att alla andra tänker som dem, men NATO är ett FÖRSVARSSAMARBETE och hotar ingen, för inget territoriellt imperium ska byggas - så är fakta.
Citera
2023-03-30, 08:15
  #567
Medlem
Bilgamess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Autismpower
Det är det inte alls Ukraina har ju en stor andel av befolkningen som är ryssar och USA-finansierade Azovbataljonen där bl.a. Mikael Skillt här på forumet varit med i och de har dödat jättemycket ryska civila i många år samt Ukraina ville gå med i NATO. Inget av detta har applicerat på Sverige förrens makthavarna som är marionetter åt globalisterna börjat skicka vapen och bryter Svensk neutralititet. Du är fan hjärrntvättad jävla idiot, alternativt en bot eller en provaktörsagent.
Helt jämförbart är det givetvis inte, då Ukraina och Ryssland bevisligen haft mer med varandra att göra genom historien, men Ryssland har tidigare övat på att attackera Sverige. Särskilt provocerande är deras övning på kärnvapenanfall mot Sverige 2013. När Sverige är med i NATO kommer ryssarna inte våga provocera oss mer.

Du springer Rysslands ärenden, men kallar mig för "hjärntvättad idiot"?
Citera
2023-03-30, 08:33
  #568
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av poltergeister
Menar du på allvar att din uppfattning från regeringen inte är att vi skall få artikel 5 beskydd ASAP?
Dvs skydd från att bli direkt anfallna genom att få direkt militärt stöd av hela NATOs 30 eller så länder.
Det är ju hela grejen med att finland och sverige går med i NATO.
Jag säger att det inte är den enda uttalade tanken med inträdet i Nato. Det låter på många av er att enda skälet vi går med i Nato är för att vi är rädda för ett ryskt anfall och så är det inte.

Citat:
Ursprungligen postat av poltergeister
Och sedan det då inte alla tänker på - att vi etniska renrasiga svenskar kommer skickas till Polens gräns när hela jävla barbuska armen tittar mot warsawa, för att dö där helt enkelt.
Ett enat Europa skulle krossa Ryssland.
__________________
Senast redigerad av Conception 2023-03-30 kl. 08:40.
Citera
2023-03-30, 08:49
  #569
Medlem
Firewaias avatar
Snälla Ryssar. Kom förbi. Jag längtar efter att få mörda.
Citera
2023-03-30, 08:54
  #570
Medlem
tr0llelitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StarkMark
Du är ju uppenbarligen en idiot. Man behöver inte fantisera om den verklighet vi lever i nu. Vi kommer bli en minoritet i vårt eget land och många frågar sig varför? Blattarna hatar oss. De lever på oss. De våldför sig på oss. Det de gör mot oss idag är sådant beteende man kunde förvänta sig av en fiende som man låg i krig med. Inte människor som man bokstavligen hjälpt med allt från pass, husrum, sjukvård och skolgång med.

Det är där skon klämmer. Du är en idiot och vill så gärna vara patriotisk så du fantiserar att Putin kommer anfalla Stockholm, Göteborg, Malmö och bara bomba allt till grus så som de gjorde i Tjetjenien. Du är en patetisk fitta, men det är många svenska män som är som dig. De skiter i vad som händer framför ögonen men är oerhört rädda att Igor och Alexej ska komma i sina ubåtar. Det är makalöst.
Och du är en mycket mogen rationell man. Klok, eftertänksam och har väldigt mycket att bidra med till denna tråd. INTE Flytta till Kongo
Citera
2023-03-30, 09:07
  #571
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Jag säger att det inte är den enda uttalade tanken med inträdet i Nato. Det låter på många av er att enda skälet vi går med i Nato är för att vi är rädda för ett ryskt anfall och så är det inte.
Snackar skit gör du ,de är det enda som popageras ut i media, att vi skall stå under NATOS direkta militära skydd och inget annat. Så Svaret är ja ,det är enda anledningen uppenbarligen, förutom att suga Bidens kuk då.

[quote=Conception|83989370]
Ett enat Europa skulle krossa Ryssland.]
[/QUOTE

Och det skulle vara bra för konkuransen och världsfreden hur?
Citera
2023-03-30, 09:45
  #572
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av olikafarger
Sverige har varit ett legitimt mål nu i 1 års tid under ansökningsperioden.... ryssarna är fittor som tror att dom är något.
Sverige har inte varit ett legitimt mål och är det inte så länge Sverige inte är med i Nato och Nato-länderna hamnar i militär konflikt med Ryssland. Så enkelt är det. Det var väl just det den arme ambassadören sa, fast uttalandet är klumpigt och kommer helt apropå ingenting. Det är förstås meningen att det ska uppfattas som ett hot.
Citera
2023-03-30, 10:16
  #573
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Moentos
Hot är en rysk paraddisciplin, och Ryssland tror/hoppas att alla andra tänker som dem, men NATO är ett FÖRSVARSSAMARBETE och hotar ingen, för inget territoriellt imperium ska byggas - så är fakta.
Fan vad naiv du är. NATO uppträder passiv-aggressivt.
Försvarsallians är en skrivbordskonstruktion som kan ändras över en natt.
Citera
2023-03-30, 10:23
  #574
Medlem
Sinraths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2022-12-31
Rysslands ambassad i Stockholm skriver på sin hemsida att Sverige blir ”ett legitimt mål för Rysslands vedergällningsåtgärder” om landet ansluter till Nato.
I texten hävdas också att Sverige kommer bli en lydstat och ”amerikansk koloni”.

Detta är inget mer än en påverkansoperation men ryssarna har blivit mer galna på senaste så man kan inte vara för säker.

Klart det är en påverkansoperation och lydstat + amerikansk koloni är en överdrift men onekligen så nästlar vi oss in djupare bland Amerikanska intressen genom att gå med NATO. Det är ju inte precis gratis och ger säkert ytterligare politisk makt åt USA över Sverige. Det låter ju klokt att gå med när ryssen börjar väsnas men jag vetti fan om jag gillar denna panik reflex som i princip fått folk att säga "ska vi inte gå med? Du vill alltså att ryssen bara ska bomba skiten ur oss helt isolerade??" Finns det ingen nyans alls i detta?
Citera
2023-03-30, 10:25
  #575
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dunning.Kruger
Fan vad naiv du är. NATO uppträder passiv-aggressivt.
Försvarsallians är en skrivbordskonstruktion som kan ändras över en natt.



Citat:
NATO uppträder passiv-aggressivt.


Mycket riktigt - det är hela syftet med en försvarsallians - passivitet - tills man blir attackerad - då upphör passiviteten och Ryssland skickas hem bakom sina egna gränser.
Citera
2023-03-30, 10:51
  #576
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DRAVKCAB
Säger fysiken att en explosion på 100 megaton under vatten inte ger en våg?
Höll du fysikboken upp och ner under skoltiden?

Visst blir det en våg. Kanske till och med så stor att man kan surfa på den en liten stund. Men mer än så blir det inte.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in