Citat:
Ursprungligen postat av
filip60
Många äldre som haft villa som dom sålt har flyttat dit Lugnt bra område i min mening. i Västerås skall man inte bo i områden som slutar på By.. typ Vallby,Råby Bäckby, Skälby med måste jag nämna som uppstickare och Hammarby. sen har vi Pettersberg Fredriksberg flytta inte dit vad du än gör. Många i nämnda områden pratar nog inte skidvalla vid köksborden eller planerar för konfirmationsläger så att säga
Citat:
Ursprungligen postat av
Vit-Brandbil
Det är nybyggt område med sjöläge även om nu inte alla lägenheter har sjöutsikt. Mycke liv och rörelse i området om vädret är bra, annars lugnare. Det är mest välbärgade personer som bor i området så det är lugnt och helt ok.
Rörelsen med folk består mest av träningsfolk, hundägare, barnfamiljer och liknande som är ute i vackert väder.
Du kan absolut flytta dit.
De flesta av problemområdena i Västerås ligger på västra sidan av svartån.
Japp nu är jag på plats i Västerås.
Absolut som du säger. Områderna väster om stan som slutar på -by är hijab-land.
De har byggt husen lite för nära varandra i Öster Mälarstrand (samma misstag som Hammarby Sjöstad i Stockholm). Gör en vild gissning att detta område har samma bakgrund som Sjöstaden, dvs tidigare fult industriområde. Synd att de inte lärde sig av Sjöstadens misstag. Det gjorde t.ex. Norra Djurgårdsstaden som inte har husen lika nära varandra.
Alltså Västerås är ingen vacker stad haha... De gjorde verkligen sitt värsta på 70-talet. Ser att det finns en remsa av gamla hus kring ån genom staden. Resten är bara "Domus" och lättindustribyggnader.
Bor ett äldre par med fönster precis mittemot mina på ena sidan, precis som du beskrev om områdets typiska invånare. De har SVT på nästan dygnet runt på storskärm. De måste vara något vansinnigt hjärntvättade. Men det verkar vara som du säger. Hyrorna är väl något högre än normalt och det påverkar vilka som hyr. För att vara en lägenhet jag inte ens såg innan jag tog den, så är jag hyfsat nöjd. Det här får duga medan jag kollar om Västerås passar mig långsiktigt.
Folket (svenskarna) är verkligen trevliga jämfört med Stockholm. Otippat att folk faktiskt pratar lite lätt dialekt vilket gör att jag sticker ut som stockholmare. Sånt e livet! haha