Citat:
Ursprungligen postat av
argusmaximus
Min hypotes:
- Det är ett dåd tillsammans och i samförstånd – undantar man osäkra och subjektiva vittnesuppgifter från dem själva säger inget emot detta.
- Båda är beslutsamma att de vill få TT till Storgatan.
- Jag tror att det stämmer att de inledningsvis och på väg till Storgatan vill slå henne och lära henne en läxa, men nödvändigtvis inte mörda henne.
- Ett ovänligt ord yppas, detta blir starten på bråket, sedan exploderar JJ – och MH hänger på. Ilskan som vuxit under kvällen briserar nu ut fullständigt. MH och JJ agerar tillsammans, och triggas av varandra. Alkoholen tillsammans med trötthet sänker trösklarna.
- JJ drevs främst av hat till TT, MH drevs främst av vänskap med JJ. Båda försöker att motivera och ursäkta dådet med detta som argument efteråt.
- Båda får skärpta sinnen direkt efter mordet, adrenalinpåslag, vilket gör att de kan agera så snabbt.
- Det var ett tillfällighetsdåd – man planerar inte att mörda någon hemma hos sig själv med vittnen nära.
- Förmodligen hade detta inte hänt utan någon form av alkohol tillsammans med trötthet och tidigare bråk - har svårt att se detta hända på en lunchrast.
- Efterspelet tyder starkt på att de agerade tillsammans och i samförstånd.
Detta tror jag är det mest sannolika scenariot. Tror också de triggar upp varandra, speciellt efter hon kom fram och sa till JJ hon var värdelös, kan verkligen se framför mig hur JJ höll på att tuppa av därinne av ilska och MH som den lilla föjeslagare hon är har bara instämt i allt och tyckt Tove var helt sjuk som kommer fram och säger en sådan sak. De har stått utanför och svurit ”Åh den jävla f-ttan, hon ska fan få lära sig en läxa nu, nu räcker det fan”. JJ har sagt till MH att hon få gå in och hålla koll på när Tove lämnar så de kan smälla till henne.
Sedan vet jag inte om de lugnade ned sig någorlunda på vägen hem, för fattar inte varför MH börjar filma ett rådjur mitt i allt och då låter de/hon inte arg eller som någon som planerar smälla till en tredje person snart. Men något i lägenheten som Tove gjort eller sagt har triggat igång ilskan igen hos JJ och då har MH hjälpt henne med att hoppa på Tove.
MH ljuger för att hon känner skam inför sina föräldrar och samhället de tillhör.
JJ ljuger för att förminska misshandeln som hände i samband med mordet till en olycka, med förväntningar om ett lägre straff.