Citat:
Ursprungligen postat av
Pudelfrillan
Med HA's kropp i bilen körde
med-GM och BW in på
Vikingavägen, nere vid
vändplanen på Kolarbacksvägen genade man över
Bäckens fotbollsplan och körde sen vidare på den mindre vägen ner mot
småbåtshamnen där man hade
tillgång till en båt.
Bilen kördes därefter tillbaka samma väg, dvs via Vikingavägen upp på cykelbanan där den parkerades medans kroppen dumpades. Ev. placerad så ingen kunde köra ner till hamnen via den mindre väg som hade förbindelse med cykelvägen. Carina passerade bilen vid 03:30.
BW kontaminerade sedan platsen dvs han förstörde bilspåren genom att köra runt och spinna loss på gräset med en Yamaha Crosshoj. Det är fullständigt glasklart och uppenbart varför han gjorde detta.
Jag snubblade av en tillfällighet över inlägget nedan
som bara stärker det spår några av oss redan är inne på.
Nu är snart alla bitar på plats.
Hoppas
alla i tråden får en trevlig kväll! 😉

Grattis till ett fint fynd! Det där trodde jag var glömt för länge sedan. Du må tro vad BW var glad när han körde med hojen. Du missade nog lite med musen när du citerade Pepparkakemannen för du missade en central punkt: Det hade gått runt två veckor innan BW hade chans att dölja spåren. Under denna tid hade ingen annan bil kört ned till båthamnen, för alla i Mariestad var så ledsna för Helenas skull och satt hemma och grät, och det hade inte regnat heller, så spåren var kvar hela tiden för vem som helst att se. BW var skitnervös, så du må tro vad glad han blev när han fick hojen.
Att dessutom dölja spåren när en massa stod och såg på bevisar bara vilken psykopat han är.
Ditt fynd stämmer också väl överens med InkaInkas uppgift att de åkte ned till hamnen för att bada efter att ha varit på födelsedagskalaset.
Hoppas InkaInka har uppgift på om det var L Thor$$el som S*ndra L var ihop med då. Tror det var han som langade amfetamin till henne och BW. Hon kallade honom "bananen" L€nnart menar jag. Han led nog av Peyronies syndrom.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pepparkakemannen
Det jag vill komma till är det att jag efter kanske 2 veckor efter Helenas försvinnande blir med att hjälpa till att söka.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pudelfrillan
Det jag vill komma till är det att jag efter Helenas försvinnande blir med att hjälpa till att söka.