Citat:
Ursprungligen postat av
argusmaximus
Exakt. Och läser man hennes utsagor, i samband med att hon tar tillbaka hennes spyor, blir det parodiskt. Mitt råd: läs dessa förhör. Grundligt. Det är hallucinatoriskt.
Fritt från minnet: Hon sover, går upp, undviker att se eller märka TT på väg till toan, sedan märker hon att hon är lite hungrig. Var TT är i allt detta? Kanske i förrådet utanför lägenheten (!).
När TT dödas utelämnar hon helt, det passar inte hennes story. Sedan lägger hon sig, tuppar av igen (aldrig hört talas om någon som powernappar lika mkt som MH), mitt i allt lyckas hon hålla sig vaken när JJ skickar sms, ger tummen upp i ett vändande sms, tuppar sedan av, oklart när, och vaknar med TT invirad i lakan som nu befinner sig i lägenheten igen.
Alltså, nivån.
Hon har snurrat in sig helt i sina egna lögner. Hon håller liksom kvar i utsagor som JJ planerade de skulle säga från början. Men när erkännandet har kommit (att Tove dog i lägenheten) så blir det fel för hon håller fortfarande kvar i vissa av dessa lögner, till exempel bestämde de att låtsas JJ skulle åka till McD för att köpa mat till en full MH som har trillat och spytt. I själva verket skulle JJ iväg med nycklar, mobil och cykel. Men MH tappar liksom bort sig själv i lögnerna och håller kvar vid att hon var hungrig och JJ skulle till McD efter mordet. Helt korkad, hon hänger inte med på att den lögnen redan är genomskådat och alla förstår det var en nödlögn JJ drog för grannen.
Exakt samma sätt höll hon kvar i att hon hade trillat på toan och spytt (vilket också var en lögn för att förklara dunsarna för grannen), oj ja då satt visst Tove och JJ kvar i köket, hon gick upp på toan och trillade och rullade runt på golvet så det var dunsarna men oj just det nej hon spydde nog ändå inte, och förresten så minns hon inte ens om Tove var i köket, ja oj just det hon såg faktiskt inte alls Tove när hon skulle på toan och spy när JJ skulle handla en burgare till henne efter mordet och just det sen åt hon burgaren i köket o halvsov och sen vaknade hon efteråt av T låg inlindad i ett lakan i hallen. Jo tack, man förstår hon har problem med tid (dyskalki), hon kan inte sätta sina lögner i rätt tidsperspektiv i förhållande till mordet.