Tror Loreen vinner, men jag vill att Smash Into Pieces vinner egentligen, tyckte den var riktigt bra, rockbidragen brukar ju annars vara sisådär..
Tycker deras sound är som hämtat från tidigt 2000-tal och en blandning av Linkin Park och the Rasmus.
Förvånar mig inte ifall Ukrainskan slåss om toppen dock, hon sjunger bra och man vet ju hur omvärlden brukar påverka röstningen.
Småhåller lite på Nordman och Jon Henrik med, gillar dom med. Kiaras bidrag är också helt okej. Ska bli en kul final, fast ingen knäcker nog Loreen ändå.
(Mycket tack vare EU juryn)
Jag minns för några år sen när Loreen var med i mello med ”Statements”. Hon var ”storfavorit”, hyllad i alla medier. Gick inte ens till final om jag minns rätt. Efteråt kunde man läsa artiklar på temat ”Sverige förtjänar inte Loreen” och liknande.
Nordman är som vanligt bäst de få gånger dom har medverkat. Ödet var min väg, i lågornas sken och nu släpp alla sorger. Kan glömma att nordman vinner, som vanligt vill svenska folket att en bögpojke eller en neger ska vinna som sedan skämmer ut Sverige inför hela Europa på bästa sändningstid i eurvision finalen. De där inavlade norska bögbröderna är väl i final, de vinner säkert. Förövrigt varför tävlar dom i Sveriges melodifestival och inte Norges?