Citat:
Ursprungligen postat av
henrikofsweden
När gör han detta? Har du nån länk?
Egentligen spelar det mindre roll, då hans senare utsagor har mindre värde enligt vittnespsykologin.
En allmän åsikt är att just när det gäller hans utsagor senare har mycket lågt värde.
Han har motiv till att ändra sig för att själv kunna införstå och göra sinna egna hypoteser mer förståeliga.
https://m.youtube.com/watch?v=SXkrfolK9jQ&t=1084s ca 17:20 in
Det gäller heller inte nya utsagor. Han ger bara en förklaring till varför han inte nämnde det i förhöret men tog upp det i tingsrätten. En förklaring som styrks av hur frågorna i förhöret är formulerade.
Det handlar om att i förhören så pratar de bara om vad han minns gällande mordet. Inte om det efteråt.
Det kan man se i förhöret också då förhörsledaren frågar om vilka som var i mordets
omedelbara närhet. LL uppger då sanningsenligt att han inte minns en man som SE då. För han noterar SE först senare.
Det är bra att ni är såhär kritiska till vittnen. Vittnen kan ha fel. Men man önskar bara att det tänkandet kunde sträcka sig till SE också. Han har inte rätt om allt och ger olika uppgifter i olika förhör. Precis som alla andra vittnen.
Förhör innehåller felaktigheter. Det är missuppfattningar, felaktiga minnen, dåliga uppskattningar av tid och avstånd, dåligt jobb från förhörsledaren osv.
Men i förhören med SE verkar allt förklaras med att han är en manipulerande GM.