Citat:
Ursprungligen postat av
Frede1610
Och helvete vad folk är homofoba i den här tråden. Lägg ner. Det är knappast därför den här unga killen har mördat sin bror och mamma. Det känns också otroligt förminskande mot alla offer i den här tragiska händelsen. Det är uppenbart att det är psykisk ohälsa inblandat - oberoende av hans sexuella läggning.
Jag instämmer verkligen!
Det är på riktigt skrämmande att så många är så korkade, obildade och utan insikt. Absolut inget har kommit fram i denna tråd som berättar något väsentligt om den förmodade gärningsmannen. Det enda man kan vara säker på är att det hela är en tragedi och att det handlar om psykisk ohälsa i någon form.
Ingen av oss vet om gärningsmannen tex. slagit tillbaka efter många års våld och övergrepp, eller om han insjuknat i en psykos, eller om han varit i en djup depression och fått idéer om att det bästa vore om han och familjen inte fanns, eller om gärningsmannen drabbats av fysisk sjukdom som påverkat hans psykiska mående.
Oavsett vilket så är det pinsamt att så många vuxna människor sitter och dillar som om de saknade vitala delar av hjärnan eller aldrig tagit möjligheten att utveckla detta organ.