Citat:
Ursprungligen postat av
PalmeKiller
Lansting och kommuner bränner miljarder på värdelösa IT invensteringar. Finns många exempel failade inköp av stora värdelösa IT system som journalsystem, skolplattformar, system för socialtjänsten osv. Stockholm stads skolplattform är ett skräckexempel på hur man kan bränna pengar skit, sitter någon korrupt V politiker och köper in skit till stadens skolor.
Jag håller helt med dig i din beskrivning av offentliga upphandlingar. Och troligen gäller beskrivningen för mer än bara IT-investeringar...
Den intressanta frågan är varför det så ofta blir skit av IT-investeringar. Jag kan tänka mig att det är några av följande faktorer som spelar in:
- de som faktiskt skall använda IT-systemen som beställs får inte själva prata med leverantören, utan måste gå genom tex kommunens inköpsavdelning. För att visa varför denna behövs modifierar de alla krav och önskemål som användarna har. De kan då visa sig duktiga för sina chefer.
- de som faktiskt skall använda IT-systemen som beställs får inte själva prata med leverantören, utan måste gå genom tex kommunens inköpsavdelning. För att visa varför denna behövs pratar inköpsavdelningen så lite som möjligt med de som kommer att använda systemet. Systemet blir därmed byggt efter någon annans tolkningar av vad användarna möjligen behöver och kanske vill ha. Inköpsavdelningen kan då visa sina chefer att de varit duktiga.
- de som faktiskt skall använda systemet vet inte riktigt själva vad det måste kunna och hur man skall interagera med det. Det kan vara så enkelt att ingen av användarna ha någon större IT-kompetens (förvånande vanligt ute bland "fotfolket" i kommuner), och de kan då inte förmedla vad de vill ha till någon med IT-kompetens. Detta förvärras troligen av att på tok för lite tid har avsatts för kommunikationen mellan leverantören och användarna, så att så många frågetecken kan rätas ut innan någon skrivit någon kod.
- inköpsavdelningen som "måste" ha hand om kommunikationen med leverantören bryr sig för mycket om pengarna det kostar. Leverantören lär då känna sig stressad, och resultatet blir dålig kvalitet.
Inget av detta skulle lösas genom att byta till ett fritt operativsystem, annat än möjligen högst marginellt. Möjligen skulle kostnaderna kunna skäras ner på lång sikt om kommunerna kunde prata ihop sig om tex ett system för skoladministration, och skapa något inom FOSS. De skulle själva få bära kostnaden, men eftersom koden är öppen skulle de kunna välja vilken leverantör som helst för att modifiera den i framtiden, vilket därmed borde få ner kostnaden något.