2022-01-29, 18:20
  #205
Medlem
Skattebetalarna är den som betalar, då blir det Windows som vanligt priset spelar ingen roll, det är man van vid.
Linux är gratis det spelar ingen roll, för Windows är också gratis för användaren. Någon annan betalar, du och jag på skatten.
Finns inget intresse att spara, som sagt då någonannan betalar.
Citera
2022-01-29, 18:54
  #206
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jan2021
Skattebetalarna är den som betalar, då blir det Windows som vanligt priset spelar ingen roll, det är man van vid.
Linux är gratis det spelar ingen roll, för Windows är också gratis för användaren. Någon annan betalar, du och jag på skatten.
Finns inget intresse att spara, som sagt då någonannan betalar.
Du menar det finns inget intresse hos kommuner och landsting att göra besparningar? Tala om det för de kommuner där landsting drar in sjukvård/sjukhus mm.
Citera
2022-01-29, 19:07
  #207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bosscs2
Borde inte kommuner/landsting enkelt kunna reducera upphandling av datorer med 100 000 tals kronor om man istället valde Linux?
Kostnaden för Windows 10/11 är inte så hög per PC när de köper volymlicenser. Serverprogramvara som Sharepoint är desto dyrare. Men billigare i molnet / Azure. Den stora kostnaden är admin, konfig, säkerhet, underhåll. Det är större brist på den kompetensen på Linux. Även om kommunerna hade velat göra detta hade de inte kunnat få tag på så många tekniker som de skulle behöva. Men det är faktiskt inte ovanligt i dag även i offentlig sektor att man kör Linux på vissa servrar. Det passar rätt bra för Microservices.
Citera
2022-01-29, 19:08
  #208
Medlem
R5As avatar
Linuxanvändare är cringe.
Citera
2022-01-29, 19:11
  #209
Medlem
Just precis, de kör på samma OS sedan begynnelsen av datorn.
Linux finns inte på kartan, man kör sitt Windows som vanligt.
Ge gärna några bra svenska exempel, var kommuner eller landsting kör Linux.
En medelstor kommun som hade hundratals utgående Windows, skrotade dem i stället, de hade en It grupp, av utvecklingsstörda, som plockade ned dem i delar och skrotade dem.
Jag föreslåg till handledaren, att uppgradera, formatera datorerna med Linux och ge datorerna ett längre liv, sälja till en låg summa, eller använda i skolor etc. Nej!
Windows var enda lösningen.
99% av datorerna skrotades, alla dessa ersattes av nya Windows datorer.
Citera
2022-01-30, 23:14
  #210
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jonas1968
Fast börjar alla gå över till Linux så lär ju virusmakarna också byta plattform. Dom utvecklar virus till det system som flest människor har.
// Då får vi förbättra Linux helt enkelt
Citera
2022-07-26, 18:40
  #211
Medlem
Julle128s avatar
Har ju inte läst hela tråden men tänker att komuner osv har en hel del med linux att göra på servernivå, men att klienter skall använda sig av linux på bordet är ju bara krångligt då gemene man kan ta sig fram i Windowsmiljö och är vana vid det.
Citera
2022-12-16, 20:40
  #212
Medlem
grejigabosses avatar
Frågan är helt vansinnig. På kommuner och landsting sitter kärringar och man drar till sig it-folk utan ambitioner, dom absolut sämsta från universiteten. Säg en upphandling relaterad till någon form av teknik som lyckats. Den mest kända är väl skolplattformen i stockholm. Den riktiga kompetensen finns i den privata sektorn. Att då skicka Linux på en kärring som när hon kommer hem måste ringa sin son för att få hjälp att hitta vart appen på mobilen tagit vägen eller glömt bort vilket lösenord hon har (som är förnamnet på hennes barnbarn och årtalet den är född), hon kommer aldrig förstå vad hon ska göra ens för att logga in. Windows 10 är gjort för att den absolut mest korkade i samhället skall kunna använda en dator. 90% av kommun och landsting står för den andelen.

Har gamla vänner som vuxit upp i datoråldern, haft datorer under hela skoltiden. Under corona satt dom hemma och jobbade, och en hörde av sig för att datorn inte hoppade igång. Hon hade inte stoppat i skärmkabeln i väggen.

Nivån är inte närmare noll, den är på minus.
Totalt körda. Låt dom köra Windows 10, för nästa tekniska krasch för dessa kärringar kommer med Windows 11.
Citera
2022-12-17, 12:14
  #213
Medlem
PissBusss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bosscs2
Borde inte kommuner/landsting enkelt kunna reducera upphandling av datorer med 100 000 tals kronor om man istället valde Linux?

Linux är ganska vanligt i offentlig sektor, men då som serversystem inom myndigheter med höga krav på sin IT och som annars skulle få exceptionellt svårt att rekrytera.

På gängse tjänstepersons arbetsstation finns ingen leverantör som tillhandahåller Linux-maskiner. Man tjänar långt, långt bättre på att leverera serversystem till i huvudsak privat sektor än man kan göra om man ska knöla sig förbi upphandlingskaruseller och ramavtal för att på pappret bjuda under MICROS~1. Man ska inte bara leverera hårdvara och operativsystem utan också support och underhåll. En del av det kan du automatisera men supportbiten blir otroligt tung att bära eftersom ca. noll av ärendena kommer att kunna lösas via det kotteri av gamla vaktmästare och annan överbliven personal som kallas för IT-avdelningen i offentlig sektor.
Citera
2023-03-01, 22:22
  #214
Medlem
Mysquos avatar
Jag killgissar att för väldigt många användare så är det väldigt få som använder något annat än webbläsare,outlook, word och excel. Så himla stora skillnader är det inte mellan Chrome på Windows och Chrome på Linux. Webbmail verkar det också som folk klarar av.

StarOffice/OpenOffice/LibreOffice har sett ungefär likadana ut i tjugo år eller mer. Word och excel från 2000 är ett helt annat djur än vad det är idag. Så om man vill hålla sig kvar i det gamla och trygga verkar ju Microsoft Office som ett sämre alternativ. Mer troligt är att behovet av Office som desktop applikation dör ut och ersätts av webbläsaren.

I grundskolan verkar chromebooks härska. Billiga, tåliga och relativt lättadministrerade. Det är dessa som ungarna lär sig och skolan och många kommer föredra dem som arbetsredskap.
Citera
2023-03-02, 10:05
  #215
Medlem
/Nisse_Hults avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bosscs2
Borde inte kommuner/landsting enkelt kunna reducera upphandling av datorer med 100 000 tals kronor om man istället valde Linux?

Det har ju under åren (typ kring millenieskiftet) varit flera kommuner i såväl Sverige (tror jag) och i utlandet där de valt att försöka pressa Microsoft genom att först hota med att byta till (öppen källkod)= Linux!

Och de som provat har alla inom typ 5 år valt att återgå till Windows-sfären av mängder med orsaker..
För det första så kostar det att migrera över system från Windows till "öppen källkod"
sedan så ökar kostnaderna för själva administrationen av dessa "öppen källkods"-system..

Många kastar skit på Windows, men ingen (som har vettet kvar) kan neka till att Microsoft har lyckats med att göra Windows otroligt lätt att administrera & använda, oavsett storleken på maskinparken!
Enbart detta gör att man snabbt tjänar in kostnaderna för licenser osv. som många icke insatta tror är en stor belastning för "Windows-köparna"..

Det är iallafall så jag upplevt det hela!

Windows är trots allt det mest intuitiva och lättanvända dator-operativsystem i världen!
Tom. lättare att läsa sig än mac...
__________________
Senast redigerad av /Nisse_Hult 2023-03-02 kl. 10:08.
Citera
2023-03-02, 11:37
  #216
Medlem
Hfuhruhurrs avatar
Det finns en stor post med kostnader som ofta missas i sammanhanget om varför kommuner/landsting fortsätter med Microsoft.

Internutbildning av samtlig personal till helt ny miljö.

Minns ännu (från 2002-2004) alla månader av utbildning jag var delaktig i med övergången till Outlook från Groupwise. Samt att det kom frågor långt efter utbildningarna ansågs vara klara.

Eller införandet av tunna klienter inom omsorgssektorn. Och ett journalsystem på det hela i Domino (server) klienterna körde Notes.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in