Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
"Att bo i Täby 1985 är att jämföra med att bo i Märsta". Lyteskomiken står nog du för. Jag är född i Danderyd och hängde i Täby i 30 år. Nä det var och är inte Märsta.
Folk som får ett jobb som lärare eller sjuksköterska i Danderyd vill nog bo där med sina barn. Men det vill inte du utan du kan pendla från Järfälla. OK.
Vem som helst med jobb kunde köpa en villa i Danderyd åren 1800-2000 ungefär. Det var ett bättre samhälle. Vi kommer dit igen, när bubblan spricker tack vare normala räntor. Finns ingen anledning att Riksbanken stimulerar bostadsbubblor och segregation.
Täby var ett sömnigt landsbyggdsområde 1985. Kallade sig tom stan på landet. De som bodde i husen där och då var arbetarklass, undre medelklass och lite medelklass i de finaste husen. Ungefär som Rimbo idag.
När en stad expanderar kraftigt i invånarantal så ändras ju per automatik preferenserna för områdena. Det är naturligt och inget du kan återställa. 1980 bodde 650k i Sthlms kommun. Idag 1000k. En ökning på +50%.
Ingen har idag samma jobb i 50 år. Att kunna räkna med att bo 5 minuters promenad till jobbet hela livet är en utopi. Att du OCH din partner ska kunna göra det är ännu mer av en utopi. Runt 30-45 min till jobbet får man åtminstone räkna med. Eller ska sjuksyrran flytta till Söder när hon byter jobb till SöS med hela familjen och sen till Huddinge när hon börjar där?
Hur många på Solsidan tror du had några minuters promenad till jobbet? Tycker du synd om alla dessa stackare där som inte har det och tycker du att det är för jävligt.