Citat:
Ursprungligen postat av
Thelonegunman
Svenska experten Peter Lidén sågar i sin tur finnen:
https://www.svd.se/a/dwM98B/expert-ukraina-kan-ta-tillbaka-krimhalvon
"Sveriges tidigare försvarsattaché i Ukraina, Peter Lidén, underkänner sågningen av Ukrainas försvarsmakt från en finsk officer. Armén är väl rustad och det är bara en tidsfråga innan den återtar mer förlorad mark – så småningom även Krimhalvön, anser Lidén."
Olika personer. Olika åsikter.
Sedan kan man ju undra vad det är för en lärare som sågar sina elever så grundligt:
Citat:
"Den ukrainska försvarsmaktens kompetens är låg och landet har hittills klarat sig endast på grund av den ryska arméns misstag. Att Ukraina kan vinna kriget är ”inget annat än önsketänkande”.
Detta enligt en högt uppsatt finsk officer som intervjuades av Svenska Yle på tisdagen, vilket också SvD rapporterade. Officeren – som velat vara anonym på grund av sin höga militära grad – har utbildat ukrainska soldater sedan april förra året."
En lärare ska väl uppmuntra sina elever moraliskt och peppa dem. Speciellt under en svår stund som denna. Inte ropa högt inför hela världen att "mina elever är totalt värdelösa".
Jämför med:
Journalist: "Sven. Du som är lärare i den där skolan. Hur är dina elever egentligen? Går det bra för dem på utbildningen?"
Sven (lärare): "Mina elever är totalt värdelösa. De klarar inte ens av enklaste uppgifter. De är totalt odugliga. Ingen av dem kommer någonsin att få ett jobb. Ingen arbetsgivare vill ha sådana skräpmänniskor!"
Hmm...