2023-03-03, 20:31
  #316705
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Moentos
Citat:
I ett "modernt" eller rationellt krig ser man till att dra sig ur i tid för att spara soldaternas liv.


Ja - Varför har så inte Ryssland dragit sig ur Ukraina för länge sedan? Det beror förmodligen på att Ryssland inte är "modernt" och inte alls rationellt, utan har ett sätt att tänka som var vanligt på 1800-talet.
Rysslands armé består av alkolister, homosexuella, missbrukare och muslimer detta är den dystra sanningen och jag skäms för att säga det för jag är rysk medborgare. Skulle nog mer säga 1960/70 tal stämmer bättre.
Citera
2023-03-03, 20:32
  #316706
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Glömde fan svara på denna igår. Alltså enligt mig ser inget här modernt ut, snarare motsatsen. Hela tåget ser ut som taget ur ett förråd från Sovjet ju. BTR-80, MT-LB etc är ju ruskigt gamla pansarfordon.

https://t.me/operativnoZSU/82027

Ja, du. Det modernaste de har där på tåget är ett gäng BTR-80 från 1986. Sedan har vi MT-LB från 1970, några BMP-1 från 1966 och sist, men inte minst, det veritabla museiföremålet BRDM-2 från 1962 (!). Det är RIKTIGT gamla grejer alltsammans - kalla krigsmateriel från de djupaste förråd man bara kan tänka sig. ...fast bättre än inget, givetvis.
Citera
2023-03-03, 20:32
  #316707
Medlem
88SONs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Of.Finland
Jo, så är det. Men det finns lite kritik till Ukrainas armé.
Dom är för dåligt tränande och Ukraina lever bara för att dom kan göra motstånd, inte anfall.

Ukraina måste börja anfalla. Ryssland är van med att det är dom som är attackeraren och därmed sätter spelreglerna.


Samtidigt så är ryska anfall långsamma och kostsamma
Det är smartare att blöda ut fienden och agera defensivt tills man kan göra ett stort och betydande anfall, inte ryckiga anfall som mest innebär några städer till stora förluster

Detta är vad jag hoppas Ukraina gör, det är förmodligen vad rådgivare från väst rekommenderar
Citera
2023-03-03, 20:32
  #316708
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av 88SON
Finns absolut ingenting varken anekdotiskt eller militärvetenskaplig som pekar på detta, måste man välja är det mer troligt att Ryssland har förlorat 600k soldater

Vad är källan till att Ukraina har förlorat 600k soldater?

600 000 låter som en rimlig siffra om man räknar både döda och skadade.
Citera
2023-03-03, 20:32
  #316709
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elon-Fiske
Det låter ju i så fall som en jävligt dålig plan?
I vår kommer ju Ukraina vara beväpnade till tänder med massvis av modern krigsmaterial och utbildade av proffs, bla svenska innstruktörer!

Det var därför de ville göra offensiv nu; men om det blir för lerigt och de inte kommer framåt så ha de inget val. Militären är garanterat medvetna om detta, att i sommar kommer det vara svårare med 20 nya ukrainska pansarbrigader. Men Putin har satt dem i denna situation och de verkar hellre döda sina trupper än att avsätta Putin.
Citera
2023-03-03, 20:33
  #316710
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Ja, du. Det modernaste de har där på tåget är ett gäng BTR-80 från 1986. Sedan har vi MT-LB från 1970, några BMP-1 från 1966 och sist, men inte minst, det veritabla museiföremålet BRDM-2 från 1962 (!). Det är RIKTIGT gamla grejer alltsammans - kalla krigsmateriel från de djupaste förråd man bara kan tänka sig. ...fast bättre än inget, givetvis.

Smart att rensa ut ur gamla förråd och spara de moderna vapnen till sist.
Citera
2023-03-03, 20:34
  #316711
Medlem
Intensivtkloks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 88SON
Det var ju just därför de satsat stenhårt denna vinter, finns ju inte så många platser de kan göra offensiver på. De har lyckats helt okej i området kring Bakhmut, misslyckats i söder och stabiliserat läget i nordöst. Jag tror helt ärligt detta är offensiven

Bättre att försöka nu än att försöka när Ukraina fått en massa moderna stridsvagnar och stridsfordon
Håller med, de har försökt nu, men de har misslyckats precis överallt. Det gick uselt i söder, det har gått uruselt vid Bakhmut (de ryska förlusterna där är enorma och det enda de har tagit är knappt hundra kvadratkilometer), det enda de faktiskt lyckats med är att bromsa Ukraina och trycka tillbaka dem lite i Luhansk, men utan något genombrott där heller.

Rysslands chans att vända kriget till sin fördel är nu. De kan dock inte använda sig av annat än infanteri och det är kostsamt, så när Ukraina påbörjar sin offensiv senare i år, troligen i maj, då kommer de ha svårt att hålla emot.
Citera
2023-03-03, 20:34
  #316712
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av 88SON
Absolut inte, eftersom att du motsätter dig normen kring modern krigföring så tycker jag att du bör ge goda källor för det absurda påståendet

Speciellt eftersom att Ukraina har västliga rådgivare och närmar sig väst så vore det ett undantag snarare än en regel ifall Zelensky själv satt och flyttade spelpjäserna, detta är ett fenomen som hör hemma hundra år tillbaka och väldigt sällan använts i väst

Zelensky fires top military commander - den general som leder slaget vid Bakhmut mitt under brinnande krig
https://www.youtube.com/watch?v=pd6AA7DaZaY

https://www.telegraph.co.uk/world-news/2022/07/06/zelensky-criticises-top-general-imposing-restrictions-army-recruits/

https://www.thedefensepost.com/2022/08/11/zelensky-narrative-ukraine/
Miltära beslut som påverkar narrativet det står Zelensky för
Citera
2023-03-03, 20:34
  #316713
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av clutchshooter
Stämmer det att Ukraina har förlorat ca 600,000 soldater? Helt sjuk siffra ifall det stämmer.

Det har mobiliserats 700 000 personer till den reguljära armén och nu har alltså nästan alla stupat. Det tror jag inte.
Citera
2023-03-03, 20:35
  #316714
Medlem
Reimers avatar
Lite mer om Bakhmut av WarMonitor.

Citat:
Bakhmut:
Operations continue which require informational silence at this moment.

Heavy battles continue on the north west sector of the frontline as large assaults are taking place in order to physically cut the roads to the west.

https://twitter.com/WarMonitor3/status/1631730573671637002
Citera
2023-03-03, 20:35
  #316715
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Smart att rensa ut ur gamla förråd och spara de moderna vapnen till sist.

De moderna vapnen användes (och slogs ut) för ett år sedan, snälla du.
Citera
2023-03-03, 20:35
  #316716
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Nej, Ukraina har ingen framtid.

Det lilla av värde som finns kvar efter kriget kommer att slumpas bort till bolag som Blackrock, Goldman Sachs och JP Morgan.
Då kan jag göra dig besviken.
Ryssland har ingen ingenjörsmässig framtid, det är kört för Ryssland.
Ukraina har kunskap, det ryssarna saknar och kommer att ha problem med för oöverskådlig framtid.

Du förstår inte vikten av kunskap, möjligen beroende på att du av dina inlägg att döma inte är den skarpaste kniven i lådan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in