2023-02-28, 13:53
  #314893
Medlem
Taggads avatar
Appropå den nyss påtalade kontrollen över "ryskt" luftrum.
Citat:
Ryssland: Drönare kraschade i närheten av Moskva
En drönare uppges ha kraschat i närheten av Moskva. Det säger den regionala guvernören enligt AFP.

Enligt guvernören var målet troligen civil infrastrutkur, men ingenting ska ha skadats. Omständigheterna är i nuläget oklara.

https://omni.se/ryssland-dronare-kraschade-i-narheten-av-moskva/a/5BWl61
__________________
Senast redigerad av Taggad 2023-02-28 kl. 14:00.
Citera
2023-02-28, 13:55
  #314894
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Vad hände 2014 i Ukraina? Var det inte en start på en rysk invasion då?

Sedan ska man komma ihåg att rysk påverkan var inte lika intensiv i början. Ukraina var mer fritt mellan 1991 till 2008. Det var väl egentligen 2008 som rysk påverkanskampanj började bli intensiv.


Jag tror snarare att Ryssland historiskt har använt Ukraina för att öka på sin egna BNP. Det har liksom aldrig varit något samarbete länderna emellan då Ryssland aldrig sett Ukraina som ett eget land.

Man kan jämföra 2013 med 2008 också. Från 2008 till 2013 växte Ukrainas BNP med löjligt låga 1,3 %.

Det var i och för sig global finanskris, men många andra länder inklusive Ryssland växte snabbare.
Citera
2023-02-28, 13:58
  #314895
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vattendealaren
Så du tror alla dessa youtubers är ideella youtubers som vill stötta Zelenski och säkerhetstjänsten och då publicerar icke av Zelenski kontrollerade nyheter från kriget med ryska påståenden och kartor.

Häromdagen var det en intervju med ukrainsa flyktingar i vår lokaltidning. En dam (fin utbildning) som tidigare uttalat militant stöd till Zelenski-regeringen sa att hon slutat lyssna på nyheter från Ukraina för det är bara lögner och propaganda och situationen är mycket allvarligare.

Ukraina har en mer sovjetiskt uppbyggd statsapparat och lögnpropaganda än självaste ryssland. Därför börjar allt fler Ukraina-vänner använda sig av ryska nyheter och kartor när de följer kriget.

Det verkar som de ukrainska styrkorna som strider i södra delarna vid fronte i Bakhmut fungerar fortfarande medan de som strider norröver som till stor del består av nyuppsatta/nymobiliserade/utslitna inte längre har kunnat hålla emot. Ryssarna har tagit sig ganska långt utmed en järnvägsbank där nu och är ganska nära den sista öppna försörjningsleden och ukrainarna verkar ännu inte organiserat motoffensiv - gör de inte det väldigt snart så är det kört för dem.

Klart de kommer kunna ta sig ur till fots men hur mycket utrustning kan då gå förlorad + så mycket ukrainska armen har satsat i staden inte minst i bra offensivdugliga förband kommer ett sådant nesligt och oansvarigt misslyckande få hemska konsekvenser för ukrainsk stridsviljan. En katastrof för Nato.

Flera av dessa Youtubers har så många följare, views och Patreon-stödjare att de lever på sina videos; det är ett heltidsjobb. De använder kartor och information från sina ryska motsvarigheter i sociala medier. Dessa kartor är inte ryska myndigheters kartor eller kartor som är på rysk TV. Det går till så här att om en uppgift redan är allmänt spridd i ryska sociala medier, eller om en ukrainsk militär bekräftar något i en intervju så kan Ukraina-youtubers ta med det utan att det skadar den egna sidan. På Twitter t.ex. florerar ju alla möjliga rykten utan att ta sådana hänsyn.

Ja Ukraina kanske förlorar Bakhmut men det påverkar ju inte kriget strategiskt, det är en taktisk vinst. I södra Bahmuth har ryssarna avsnacerat 20 km från stilleståndslinjen från januari 2022 på ett år! I norra Bahkmut är de 35 km från de gamla linjerna. De har kört från Stockholm till Södertälje på ett år. Bara de mest korkade Sovjet-tanterna som tittar på stats-TV ser det som en stor seger; inga ryska krigshetsare ser det som något lyckat. Du tillhör Putins mest lättpåverkade publik. Du och Olga, 65 år, från Novosibirsk som inte vet vad internet är för något.

För NATO är det gårdagens nyheter; de planerar för de 20 nya pansarbrigader som skall gå på offensiv när marken torkar upp i vår. Det kommer vara de bäst utrustade brigader Ukraina har haft mot ryska trupper som har allt sämre utrustning. Vi som stödjer Sverige, Europa, Frihet och Demokrati hoppas ju så klart på att ryssarna får stryk då.
Citera
2023-02-28, 13:58
  #314896
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Thelonegunman
Tvärtom. Ukraina är eftersatt och korrupt pga de nära banden till Ryssland man ville slita sig ifrån.
De vill göra samma framgångsrika resa som bl a Polen och Baltikum har gjort.

Ryssland håller på att transformeras till ett nytt Nordkorea. Det finns ingen framtid där.

Fast de faktiska siffrorna stöder inte dina gissningar.

Ryssland växte rekordsnabbt från 1999 till 2021.

Ukraina växte snabbt men betydligt långsammare än Ryssland.
Citera
2023-02-28, 14:00
  #314897
Medlem
Thurizas-09s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Det där stämmer ju inte alls.

Ukraina förlorar, trots att det är mycket lättare att försvara än att anfalla.

Finländsk officer som deltar i utbildandet av ukrainska soldater håller med och ger en bild som vanligtvis inte förmedlas i västmedier. Oftast består artiklarna av löjligt glorifierande av de ukrainska soldaterna, i klass med den uslaste Hollywoodrullen. Verkligheten tycks te sig annorlunda minst sagt:

https://svenska.yle.fi/a/7-10029576

Citat:
Rysslands armé har misslyckats med det mesta det senaste året. Och många i väst är övertygade om att Ukraina vinner kriget.

– Det här är ingenting annat än önsketänkande, säger en högt uppsatt finländsk officer som Yle intervjuat i Kiev.

Yle i Finland innehar vanligtvis en en minst sagt stark anti-rysk infallsvinkel, så det är lite förvånande att de publicerat en sådan rättfram intervju och efterföljande artikel. Vanligtvis formligen sprutar de ur sig negativa artiklar om Ryssland. Och det långt innan kriget. Så de sedvanliga svaren i tråden om att de är "ryssvänliga", "finansierade av Putin", övertagna av "rysstroll" och så vidare i all oändlighet, torde därmed falla platt i sammanhanget.

Ytterligare intressanta citat:

Citat:
– De ryska styrkorna har lärt sig av sina misstag, det samma kan man inte påstå om de ukrainska, säger officeren.

Citat:
– Det ser ut som om Ryssland har initiativet, säger officeren. Man kan nästan säga att Ukraina håller på att förlora kriget ifall ingenting avgörande snart sker.

Citat:
– Ledarskapet är mycket dåligt, taktiken och stridstekniken likaså, hävdar han. De har tagit sina mallar främst från videospel.

En lite annan beskrivning än den de mest rabiata stödjarna av Ukraina i tråden försöker förmedla i en aldrig sinande ström av inlägg.

Ta bara det eländiga rövhålet som yrar om eliminerade "bögfascister" i samtliga sina inlägg. Ett försök till humor som nivåmässigt motsvarar den att beskåda målfärg torka.

Angånde förluster så uppger den högt uppsatta officeren följande:

Citat:
Officeren uppskattar att Ukraina har lika stora förluster i stupade och sårade som Ryssland.

Officeren har tydligen arbetat snart ett år i Ukraina så torde under den tiden hunnit bilda sig en uppfattning som ligger i linje med verkliga förhållanden.
Citera
2023-02-28, 14:03
  #314898
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Nej, för att båda sidor har bra luftförsvar mot flygplan på medel och hög höjd.

Var har du fått för dig att Ryssland flyger högt över Ukraina?

Det var nån som sade det.
Citera
2023-02-28, 14:05
  #314899
Medlem
Innerfittefetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Medvetenommycketxx
Kanske Rysslands flygkaos berodde på detta, från Sky News:

Russian television and radio channels have been hacked and air raid sirens heard in several areas of the country this morning.

Moscow's ministry of emergency situations confirmed the hack in a Telegram post.

An air raid alert was broadcast and people were told to shelter from an incoming missile attack.*

People were told to take shelter "immediately" in the regions of Moscow, Leningrad, Sverdlovsk and Belgorod during the hack which reportedly lasted around 10 minutes.

The annexed area of Crimea was also among those where the false messages were broadcast.

https://news.sky.com/story/ukraine-war-russia-news-putin-nuclear-live-updates-kyiv-12541713?

Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Putin har helt rätt.

Kommunisterna Lenin och Chrusjtjov gav olagligt bort ryska områden till Ukraina.
Olagligt?
Vilken lag bröt de då emot?
Citera
2023-02-28, 14:07
  #314900
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
Massmördarna vill förhandla men inte förhandla.
https://omni.se/t/ryska-reaktioner/10029e67-3a4c-4f29-8930-95026041532f
Världsfrånvänt att tro sig kunna diktera villkoren från en strykeposition när det går åt pipan.
Megafonen Dimitrij Peskov är lika dåraktig som ryss-stollarna i tråden som oreflekterat matar ut liknande rappakalja.

Speciellt som Ryssland inte ens kontrollerar de provinser de "annekterat".
Citera
2023-02-28, 14:09
  #314901
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
Massmördarna vill förhandla men inte förhandla.


https://omni.se/t/ryska-reaktioner/10029e67-3a4c-4f29-8930-95026041532f

Världsfrånvänt att tro sig kunna diktera villkoren från en strykeposition när det går åt pipan.

Megafonen Dimitrij Peskov är lika dåraktig som ryss-stollarna i tråden som oreflekterat matar ut liknande rappakalja.
Har märkt att detta med fredssamtal från ryska sidan poppar upp mer och mer nu.

Även Luka uttalar sig igen.

Från TASS:

Han påpekar om en ny konflikt blossar upp i världen kommer Ukraina snart att glömmas bort. Så, med hans ord, "det finns ingen utväg" annat än att underteckna ett fredsavtal nu utan preliminära villkor.


Och från Peskov:

Den ryske presidentens pressekreterare Dmitrij Peskov sa på måndagen att situationen i Ukraina kan lösas vid förhandlingsbordet, men betonade att nya territoriella realiteter och prioriteringen av att nå målen för Rysslands särskilda militära operation måste beaktas.

https://tass.com/politics/1582547

Idioten påpekar att Ukraina ska underteckna ett fredsavtal utan preliminära villkor.
Hur förbannat korkad är människan som tror att någon överhuvudtaget går med på en sån idiotsak?

( eller har jag missuppfattat detta med preliminära villkor? Betyder det att man upprättar fredsavtal utan några villkor alls till att börja med? )
Citera
2023-02-28, 14:11
  #314902
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Flera av dessa Youtubers har så många följare, views och Patreon-stödjare att de lever på sina videos; det är ett heltidsjobb. De använder kartor och information från sina ryska motsvarigheter i sociala medier. Dessa kartor är inte ryska myndigheters kartor eller kartor som är på rysk TV. Det går till så här att om en uppgift redan är allmänt spridd i ryska sociala medier, eller om en ukrainsk militär bekräftar något i en intervju så kan Ukraina-youtubers ta med det utan att det skadar den egna sidan. På Twitter t.ex. florerar ju alla möjliga rykten utan att ta sådana hänsyn.

Ja Ukraina kanske förlorar Bakhmut men det påverkar ju inte kriget strategiskt, det är en taktisk vinst. I södra Bahmuth har ryssarna avsnacerat 20 km från stilleståndslinjen från januari 2022 på ett år! I norra Bahkmut är de 35 km från de gamla linjerna. De har kört från Stockholm till Södertälje på ett år. Bara de mest korkade Sovjet-tanterna som tittar på stats-TV ser det som en stor seger; inga ryska krigshetsare ser det som något lyckat. Du tillhör Putins mest lättpåverkade publik. Du och Olga, 65 år, från Novosibirsk som inte vet vad internet är för något.

För NATO är det gårdagens nyheter; de planerar för de 20 nya pansarbrigader som skall gå på offensiv när marken torkar upp i vår. Det kommer vara de bäst utrustade brigader Ukraina har haft mot ryska trupper som har allt sämre utrustning. Vi som stödjer Sverige, Europa, Frihet och Demokrati hoppas ju så klart på att ryssarna får stryk då.


Det brukar heta så när man förlorar.

Zelenskyj besökte väl Bachmut för bara några veckor sedan och snackade om att man skulle försöka hålla staden till varje pris.
Citera
2023-02-28, 14:12
  #314903
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Ja, och vet du varför det blev kaos och krig? För att Ryssland inte anser Ukraina ha rätt till välstånd.


Det hade även Baltikum för 20 år sedan. Se var länderna befinner sig nu.

När länder lyckas lämna rysk maktsfär så utvecklas de enormt. Har du funderat på vad det kan bero på?

Sedan 2014 har Nato-länderna öst in astronomiska summor och annat för att bygga upp den ukrainska militärmakten - nu får ukrainarna betala priset för "välståndet" i förskott. Tittar man på länder där Nato-länder tidigare krigat för välståndet, tex Afghanistan, Irak, Lybien osv så ser inte välståndsframtiden särskilt ljus ut för Ukraina. De här dessutom en mycket farlig ingrediens redan på plats: Extremistiska miliser.

Det finns en sak som är ganska spännande nu i Bahkmut: Ryssarna är ju ganska nära att isolera staden från försörjning men det finns tendenser som visar att man i stället kan försöka göra inringningen ännu större. Ukrainsaka trupperna verkar vara så pass försvagade så det är möjligt att man gör det valet. Det kommer nog märkas ganska snart eller så är Wagner oförsiktiga nog att riskera allt. De här längre och längre kniptängerna blir nämligen samtidigt känsligare för motanfall.
Citera
2023-02-28, 14:16
  #314904
Medlem
Dagens uppdatering från Jake Broe innehåller humoristisk kreml-TV där man konstaterar att det är väldigt bra för Ryssland att inte ha vunnit kriget och ockuperat hela Ukraina då det blivit så dyrt med återuppbyggnaden. Det hade dessutom inte varit något problem att ta Kiev på 3 dagar, men det var inte planen. Tydligen verkar planen ha varit att lajva Första Världskriget taktik på några fält i östra delen av landet.

https://www.youtube.com/watch?v=j64O8Uq47-w
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in