Citat:
Ursprungligen postat av
Problem2020
Det är du som påstår att väktarna säger att dom haft ett samtal efter att Engström stämplat ut...
Inser nu att du har haft fel , du tycker bara att det är mer logiskt att han först stämplar ut och sen pratar...
Du får helt enkelt lämna din bubbla och se att massa saker inte alltid följer logik..
Sen får du även problem med att Engström själv säger att han INTE har något samtal efter utstämpling..
Om SE uppgift att han inte pratade med väktarna i samband med utstämpling stämmer, och väktarnas uppgift att de samtalade med SE när han lämnade huset via huvudentrén stämmer, bör det finnas en förklaring till att uppgifterna inte går ihop.
Som sagt, SE kan eventuellt ha stämplat ut och gått ut via dörr på Luntmakargatan utan att ha passerat receptionen, skjutit LOP. Återvänt via samma dörr och direkt gått ut i receptionen, samtalat ett par minuter med väktarna och därefter gått till mordplatsen och anlänt
långt senare, stämmer med Chevamannens vittnesmål om när SE kom till platsen.
Mordvapnet kan ha överlämnats till någon på barackernas norra sida till den person LJ ser springa upp för trapporna.
Väktarna anger cirkatider, och ser dessutom inte stämpelklockan från receptionen, den sitter i ett angränsande utrymme. Väktarna kan inte veta i vilket skede SE stämplar ut, de såg honom inte göra det.