Citat:
Ursprungligen postat av
Jagduvidom
Är man en sträng chef så får man många fiender. Sverige är fyllt av cucks. Sen kommer kriget och starka bra män behövs igen.
Ja, han verkar ha haft en del fiender, som bråkat på honom för hans ledarskap (såg en video med Peter Springare som gav oförsonlig kritik mot Mats Löfving att han var inkompetent och krossat folks karriärer).
Då sådana här drev drar igång, så passar folk på från alla läger (pk:ister och icke pk:ister) att mobba, misskreditera, snacka skit, och ger sig inte förrän de krossat den utpekade, offentliga personen.
Det kanske var det Mats Löfving såg framför sig?
Som seriöst jobbande, på den befattning han hade, så kanske han som sagt var inte var insatt i hur sociala medier (ja, även flashback brukar ju haka på med att spä på de illasinnade ryktena).
Om vi tar Virtanen som exempel, som jag inte på något sätt vill jämföra vad själva anklagelsen bestod i, eller hur han är som person, men hur det än var så är Virtanen mycket mer van vid hur sociala medier fungerar, eftersom han själv deltagit i dem.
Men för någon som Mats Löfving så kan sociala medier-drev te sig som ett odefinierat monster som hägrar?
Då det gäller Benny Fredriksson, det som gjorde att han fick paranoja var att han inte kunde hantera alla anonyma vittnen som kom ut i media om honom. Han visste inte vilka de var på arbetsplatsen som ondgjorde sig över honom (Benny Fredriksson hade en otroligt tuff ledarstil, där han gjorde sig impopulär hos många.) Han kunde inte bemöta anklagelserna eftersom han inte visste vilka det var som spydde ut dem. Då fick han paranoja, och trodde att det gömde sig illasinnade bakom varje gathörn.
Det är mycket möjligt att Mats Löfving kände att något liknande skulle komma i antåg för honom, där anklagande från alla håll skulle frottera i media och sociala medier, om han då gjort sig impopulär hos underställda vid sitt chefsskap?
Så det kan ju förklara att han kände undergången då han hängdes ut sådär av Viksten, i tv?