2023-02-26, 11:25
  #313957
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Folk är så extrema i sina åsikter. Sverige kommer varken vara en jättevinnare eller en jätteförlorare.
Vår försvars- och energiindustri är vinnare på detta krig.

Vi kommer få en relativt svag utveckling eftersom vi är så beroende av europeisk ekonomi, det är en starkare faktor än gruvnäring, försvar och energi, och spinoffs av det. Men vad betyder "relativt svag utveckling"? Det betyder att vi kommer ha en svagare utveckling än större delar av Asien, men det blir ingen lokal depression så som t ex det var i Grekland vid deras skuldkris. Sen beror det på 10-20 års sikt mer på den globala utvecklingen i stort vad det betyder i absoluta tal. Kanske hela världsekonomin boomar, då klarar alla sig bra efter Ukrainakriget.

Poängen är att Sverige kommer inte vara en av de stora vinnarna efter detta ukrainakrig.


Vem är det som hävdar att Sverige är en vinnare? I vad?
Vem har påstått detta i riksdagen eller regeringen?
Citera
2023-02-26, 11:25
  #313958
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herr Bökberg
Plötsligt har det slutat postats videor på förstörda ryska pansarfordon från alla Ukrainska källor på facebook och twitter, samtidigt som deras kondoleans poster om enskilda ukrainska soldater istället ökar lavinartat, men inte ett ord om att det ser mörkt ut i Bakmuth kommer från deras läppar.

Nej. Det har det inte. T.ex denna roliga video på en pansarslakt och stendumma ryssar postades igår:

Citat:
Vuhledar, and Russians tried it again. Full speed into the obvious minefield. Absolutely hilarious to watch.

https://twitter.com/Tendar/status/1629510008915329024



Citat:
That’s one way to clear a minefield. Pretty expensive though in both men and machine…
Citat:
Total mess. How does Russia have any tanks left, they must have nothing left to defend Russia with? If nato wanted to they could walk over their borders.
Citera
2023-02-26, 11:27
  #313959
Medlem
Herr Bökbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Nej. Det har det inte. T.ex denna roliga video på en pansarslakt och stendumma ryssar postades igår:



Jag såg den, men det var bara 1 tanks, jag ville ha en hel tankkyrkogård med fräscha lik, inga gamla
Citera
2023-02-26, 11:27
  #313960
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Det tyder på att det inte blir fredsförhandlingar förrän efter valet, eller?

Vilket val?

Vad är det du ger ut och hittar scenarier på nu?
Citera
2023-02-26, 11:30
  #313961
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Ja vi behöver någon form av försoningsprocesser. Och jag tycker att ryssen ska betala skadestånd. Jag tror inte det kommer att hända.

Ja du kan ju försöka övertala alla om att man inte får se att ett fenomen kan ha bra och dåliga aspekter när de hänt över 70 år och består av hundratals miljoner människor i tiotusentals olika verksamheter, riktat mot tiotals olika länder. Några i den här tråden går på sånt. Inte bara för att de är korkade, men för att de har ett emotionellt behov av enkla förklaringar. Var och en får välja själv.


ryss-land kommer inte släppas in i gemenskapen, innan de betalat ett högt pris.
Du tror annars att vi fått ett normalläge, där man kör landgrab och sedan går vidare?
Citera
2023-02-26, 11:40
  #313962
Medlem
borrizs avatar
Hur lång tid kan det vara till vårens gyttjesässong?
Citera
2023-02-26, 11:41
  #313963
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av attog
Vem är det som hävdar att Sverige är en vinnare? I vad?

Det var jag som menade att det kommer gå bra för Sverige som resultat av att världen slutar handla med Ryssland och förlita sig på rysk energi:

Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Jag tror att du missförstod mig. Jag menade inte att Sverige är vinnare på att det är krig i Ukraina, utan på att Ryssland som följd av sin invasion stängs ute från den globala handeln.
Ryssland var innan sin invasion världens största exportör av gas och världens näst största exportör av olja. Att den europeiska handeln med energi från Ryssland upphör innebär att det finns ett sug efter energi från andra håll. Man kommer inte vilja fylla detta behov med energi från andra diktaturer utan vi håller på att se oss om efter hur vi kan göra oss oberoende av energi utifrån. Här har Sverige god möjlighet att ta en tätposition när det gäller leverans av de grundämnen som behövs för att vi ska kunna producera energi i Europa. Vi bygger redan batterifabriker för brinnande livet och vår egen omställning har kommit en god bit på väg. Denna omställning hade skett även om Ryssland inte gjort sig till paria i världen, men den hade tagit längre tid.
Citera
2023-02-26, 11:41
  #313964
Medlem
StigEngstroms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av attog
ryss-land kommer inte släppas in i gemenskapen, innan de betalat ett högt pris.
Du tror annars att vi fått ett normalläge, där man kör landgrab och sedan går vidare?
Det är ju praxis för Putler.
Och det har alltid funkat fram till nu.
Som en korkad mobbare på skolgården som undrar varför ingen vill leka med honom.
Citera
2023-02-26, 11:43
  #313965
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borriz
Hur lång tid kan det vara till vårens gyttjesässong?

Vad är pros and cons för gyttjan o vilken sida gynnas/missgynnas?

O är det garantier för lervällning - men om det inte regnar då - är det garantier för regn?

O skall inte banddrivna tanks klara leran
Citera
2023-02-26, 11:49
  #313966
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
De hemliga dokumenten, som även Lukashenko tror är äkta, visar att snacket om att "skydda ryssar" bara är ett trick. Ett ryskt knep.

Ryssar i andra länder ska användas som spelbrickor i ett spel som går ut på att destabilisera länderna och erövra territorium från dessa länder. Allt slugt uträknat av Putin och hans närmaste.



Tittar man på händelserna i Ukraina så ser man att ryssarna verkar ha agerat efter just denna plan i Ukraina. Ryssarna skriker "folkmord" och "nynazistisk regim" och "Ukraina dödar ryska civila i stora mängder". Och att Ryssland måste gripa in och rädda de "stackars ryssarna". Allt enligt plan.

I verkligheten existerade det inget folkmord. Inte heller dog det ryska civila i stora mängder. Under de sista åren innan invasionen dog det ca 2 civila per månad (totalt för bägge sidor), vilket är långt mindre än antal som dör i trafiken.

De som tror att Ryssland gick in i Ukraina för att rädda ryssar har blivit grundlurade.
Så rätt så, grundlurande var ordet 👍
Putinisterna delar ut "falska" ryska pass som sen används för att motivera angreppet för att befria det nyblivna "stackars ryska" förtrycka folket. Att omotiverat ge sig på sitt broderfolk avslöjar Ryssland som en härsklysten inkräktare så ett arrangerat motiv är viktigt att gömma sitt fula tryne bakom.

Citat:
Det systematiska utfärdandet av ryska pass i dessa ockuperade regioner utgör ytterligare en överträdelse av internationell rätt och av Ukrainas territoriella integritet, suveränitet och oberoende.

https://www.consilium.europa.eu/sv/press/press-releases/2022/12/08/council-adopts-decision-not-to-accept-russian-documents-issued-in-ukraine-and-georgia/
__________________
Senast redigerad av Taggad 2023-02-26 kl. 11:55.
Citera
2023-02-26, 11:50
  #313967
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av attog
ryss-land kommer inte släppas in i gemenskapen, innan de betalat ett högt pris.
Du tror annars att vi fått ett normalläge, där man kör landgrab och sedan går vidare?


Av väst ja. Men hur kommer det se ut med kina, Indien och Turkiet kan man undra. Redan nu hör man ju ryska på gatorna i Turkiet där de välkomnad med öppna armar.
Citera
2023-02-26, 11:50
  #313968
Medlem
TheFlyingFarangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Det kommer dock bli svårt för Ukraina att gå in i de stora städerna som Ryssland tagit. Urban krigföring är hopplöst svårt och Ukraina kommer nästan behöva vara beroende av att Ryssland ger upp och självmant lämnar städer, såsom man gjort i så många andra ukrainska städer. Dock har jag svårt att se framför mig hur Ryssland frivilligt ger upp Donetsk, Luhansk, Mariupol eller någon av de andra större städer som de fortfarande håller. De ligger ju så till att de kan försörjas österifrån, från Ryssland, så det är svårt för Ukraina att skära av försörjningslinjerna.

Men kan de med hjälp av den överlägsna väst teknologin de nu får tillgång till i form av artilleri, stridsvagnar oc h snart kanske även fly så kan de nog ta landsbygden runt dessa städer och omringa dem på tre sidor och erbjuda ryzzarna och de som fortsatt vill vara ryzzar en säker väg ut.

Man ska inte glömma att Ukraina har tillgång till västs hela underättelse och ledningskapacitet som är överlägsen ryzzarnas.

Kruxet blir att hinna utbilda Ukrainarna på dessa avacerade system i tid.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in