2023-02-24, 13:20
  #313069
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av attog
Allt är västs fel. USA, Nato, EU. Precis allt är västs fel.
Lysande analys.

Ditt videoklipp. Jag ser en bra ledare som försöker tala med fotfolket. Stor eloge.
Detta såg väl putin också? Jo, klart han såg.

Var Putin på marken, vid fronten och slet i sina kombattanter? Visa en video på det!
Vad gjorde ryss-land och putin för att de-eskalera konflikten?

Ja, dags att fler förstår USAs del-skuld i alla människors död i detta krig.
Citera
2023-02-24, 13:22
  #313070
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mrsharpangel2
Ryssar är ett mycket fegt folk dom skulle aldrig göra något sånt. Och det vet putin. Det kommer bli mycket värre för den ryska befolkningen. Mängder med affärer har stängt igen och snart kommer många fler och få svälta. 3600kr är snittlönen i Ryssland så dom flesta är mycket fattiga.
Den dag det inte längre går få tag på bröd och korv blir det revolution, fram tills dess får vi hoppas på en kupp och hålla tummarna för att det inte är de mest hardline-dårarna som tar över. Skulle barnamördare v.puttin få "tvätta öronen med revolverkula" är det dock ganska stor risk för en hård kamp om makten, en väldigt kladdig sådan kan man föreställa sig.
Citera
2023-02-24, 13:26
  #313071
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av salad
Det är till större delen trench warfare med artilleri i ukraina. På den fronten har ryssland ingen brist. Ukraina däremot har det knapert med ammunition. Man kommer behöva hålla ut ca ett år till så att västs produktion hinner ikapp då man inte kan producera tillräckligt just nu för att möta upp hur mkt ukraina gör av med.

Båda länderna har brist på ammunition. Den ryska intensiteten har gått ned från 60 000 granater per dag (maj-juni) till dagens nivå där det pendlar mellan 5 och 10 000 granater per dag.
Citera
2023-02-24, 13:26
  #313072
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Som vanligt sju diktaturer röstade emot Ukrainas resolution i FN. Ryssland, Belarus, Nordkorea, Eritrea, Mali, Nicaragua och Syrien

Notera att Iran, inte röstade emot.
Jag undrar varför.
Citera
2023-02-24, 13:26
  #313073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnCarte
Som historiskt intresserad måste jag protestera mot att vi startade kriget 1808-09. De var Ryssland som angrep oss på begäran av Napoleon. Ett rent anfallskrig där vi förlorade Finland och i det ingick även Åland.
Förlåt, det har du alldeles rätt i; tänkte på ett helt annat krig (hattarnas ryska) där lite snabbt. Det är många ryska krig att hålla reda på
Citera
2023-02-24, 13:28
  #313074
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Tyder på att de är splittrade, eller på metodologiska problem. 62% svarar också det ganska radikala: "the problems of Ukraine is none of our business and we should not intervene".

47%+62% = 109%. Det betyder att var tionde indier tycker att Ukraina är none of their business men de vill ändå skicka vapen dit. Jag vet inte om det ska tolkas som att man ska ta alla möjligheter man kan få att sälja vapen? Eller att metoden inte håller?

Hur är det radikalt att inte vilja lägga sig i en militär konflikt, som man inget har med att göra? Med tanke på hur du sliter här dagligen, kan jag se att du känner så, men radikalt? Nej.

Det behöver dessutom inte alls betyda att man inte vill skicka vapen som hjälp åt de angripna... Som vanligt mycket skeva tolkningar från dig....
Citera
2023-02-24, 13:31
  #313075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Ja, dags att fler förstår USAs del-skuld i alla människors död i detta krig.

Tror att det voraebra om du faktiskt analyserar Rysslands skuld lite grann?

Givetvis har USA sin del i problemet, men troligen en lägre del jämfört med Rysslands inverkan på den nuvarande svenska regeringen.
Splittringen i den amerikanska politiken.
Högerpartierna i Frankrike.

Mfl. m.fl.
Du går bort dig i de faktiska händelserna p.g.a ditt hat mot USA och din fobi för demokrati.
Citera
2023-02-24, 13:32
  #313076
Medlem
TheBusters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Vilka belägg har du för detta?

Uppgifter som kommer ut från Ryssland visar att de har ont om all ammunition.
https://twitter.com/wartranslated/status/1628354732053131265

De har inte ens ammunition för att bibehålla offensiven.
För 2 år sedan hade jag trott på en rysk krigslist, nu tror jag att det är kört för dem
__________________
Senast redigerad av TheBuster 2023-02-24 kl. 13:39.
Citera
2023-02-24, 13:36
  #313077
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheBuster
För 2 år sedan hade jag trott på en rusk krigslist, nu tror jag att det är kört för dem

Ja man har tänkt att "så jävla dåliga kan dom väl ändå inte vara på riktigt" några gånger nu, och sen har de med facit i hand ändå varit det.
Citera
2023-02-24, 13:38
  #313078
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Ja, dags att fler förstår USAs del-skuld i alla människors död i detta krig.
Om vi inte hade hjälpt dem med vapen så skulle vi ha halva Ukrainas befolkningen här som flyktingar och resten hade blivit ryssar eller blivit dödade.
Citera
2023-02-24, 13:38
  #313079
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av joohnn
En tankeställare....
https://vm.tiktok.com/ZMYA4vPhr/

Mannen är själv ett löjeväckande exempel på fake news.

Han säger att invasionen i Irak, 2003, ledde till "en miljon människors död". Det där är en typ av lögn som cirkulerat runt att den uppfattas som sanning av en ohelig allians av socialister, nassar och islamdårar.

Folk dog under Irakinvasionen, men det handlade då om

Stupade på allierade sidan

196 (varav 172 amerikaner, 33 britter och 24 kurdiska Pesh Merga)

Stupade på irakiska sidan

45 000

Dödade irakiska civila

3 200-7 600 (beroende på vilket institut som stått för räkningen)
Citera
2023-02-24, 13:38
  #313080
Medlem
Taggads avatar
Äntligen skickar sverige Leopard-stridsvagnar till Europas försvar.
Citat:
Sverige ska skicka tio Leopard-stridsvagnar till Ukraina, uppger källor för den tyska tidningen Der Spiegel, skriver Aftonbladet.

Enligt den tyska tidningen ska Sverige delta i europeiskt stöd till Ukraina med Leopard 2-stridsvagnar. Det handlar enligt Der Spiegels uppgifter om totalt tio Leopard-stridsvagnar av typ 2A6 och 2A5.

Enligt tidningen vill den svenska regeringen inte bekräfta uppgifterna. Men försvarsdepartementet bekräftar att ”nytt stöd” till den ukrainska armén ska tillkännages under eftermiddagen.

Den tyska tidningen skriver att stridsvagnarna från Sverige i första hand skulle kunna användas för att komplettera det stridsvagnspaket som Tyskland just nu sätter ihop för Ukraina.

https://tt.omni.se/uppgifter-sverige-skickar-tio-stridsvagnar/a/kEdvmj

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/schweden-will-der-ukraine-zehn-leopard-2-panzer-liefern-a-5361050f-cb48-4aac-bc53-d6d63b828765

Underbart leveranserna steppas upp.

FCKPTN 🇺🇦
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in