Citat:
Ursprungligen postat av
Ogden
Min yngstas rum är inte heller helt klart, hon har säng, lite leksaker och skötbord där men hon är i stort sett aldrig där och leker, och hon är nästan två! Ring soc!
Citat:
Ursprungligen postat av
hjärtansfröjd
Min sons rum blev klart lagom till hans fyraårsdag. Han leker fortfarande bara där jag är, så hans rum är mest leksaksförvaring. Soc får hämta min unge direkt.
Det är ju inte jättekonstigt om barnet inte vill leka i ett tomt jävla rum som ”mest är leksaksförvaring” ensam.
Mina barns rum är husets mysigaste rum med ljusslingor, hydda, läshörna, ringar i taket, bokhyllor fulla med böcker, vackra tavlor osv. Det är så mysigt så man själv vill vara där hela tiden. Men nu tycker jag inredning är svinkul! Tycker man det är tråkigt att inreda och fixa så fattar jag att ett barnrum kan kännas extra tråkigt.
Därför tycker jag det är konstigt att inte Sandra prioriterat Didriks rum. Hon gillar ju också tavlor och mattor och böcker? Tänk vilka magiska tapeter hon har råd med! Eller varför inte göra det till ett betalt samarbete? Barnrummet bjuder på enorm kreativitet och både hennes nya matta och tavlan på tro, hopp och kärlek (som hon valde att hänga i köket?!) är som gjorda för ett barnrum. Hon har ju redan en barnslig lekfull och kreativ inredningsstil så det borde ju vara lätt fixat!
Edit: tänk er en lejongul tapet, några kuddar med elefanter från svenskt tenn, nya mattan, vackra oljemålningar i gamla ramar, en bokhylla full med Muminböckerna och andra klassiker, nån retro bioaffisch… hon hade kunnat göra Didriks rum så mysigt! Och dessutom fotovänligt om hon nu vill det. Hela hennes estetik andas barnrum tycker jag.