Citat:
Ursprungligen postat av
attog
Jag må vara för demokrati.
Sist jag kollade var det något bra.
Inte hos dig kanske.
Janukovytj gick till val på att närma sig EU, vilket han inte gjorde.
Lagar om språk. Man gjorde Ukrainskan till officiellt språk i bl a undervisning. Inget konstigt i ett land vid namn Ukraina.
ryska är eller var inte förbjudet. Det är en lögn.
Svoboda kan i vissas ögon jämföras med SD.
SD sitter i riksdagen.
Historien i Ukraina kan förklara hur pendeln svänger. Ibland är man mot socialism. När marknadskrafterna har fått härja fritt, svänger pendeln tillbaka.
I Ukraina var man trött på de gamla kommunisterna som fortsatte sko sig.
Stödet för högerextrema Svoboda sviker i Ukraina
Ukraina ska under brinnande konflikt öst välja ett nytt parlament på söndag. President Petro Porosjenkos parti ser ut att segra stort, om än inte utan bubblande kritik, skriver SvD. Samtidigt ser högerextrema Svoboda ut att backa. Det ger utrymme för ett nytt parti, det populära Samopomitj, som profileras som ”kristen moral och sunt förnuft”.
– Väljarna är besvikna på Svoboda, eftersom många av dem visade sig vara lika korrupta som de etablerade politiker de kritiserar. Samopomitj framstår som ett intelligentare alternativ. Många Svobodapolitiker har betett sig korkat och vulgärt, säger Myroslav Kosjyk, historiker på Karpatuniversitetet i Ivano-Frankivsk till SvD.
Nåväl, i Ukraina valde man Zelensky 2019. Ingen har protesterat mot valet.
Zelenskys stöd bland befolkningen är nog hyfsat stort, då han inte bara drog 2022-02-24.
Det du skriver förklarar vissa saker men långt från allt, dessutom bara om Svoboda. De är inte som SD utan mer NMR eller både extremare och våldsammare än NMR.
Det finns så mycket med azov och andra, aidar.
Alla nazzegäng satt ju inte som politiker direkt.
https://m.youtube.com/watch?v=fi575J_wYdM
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Radical_Party_of_Oleh_Liashko
Här då?
Ett annat motsvarande parti fick 10% i nästa val. Partiledaren åker runt som en ISIS galning, representanter Ukrainas riksdag och har egen milis med sig och hotar skjuta huvudet av polischef, jagar meningsmotståndare etc