Citat:
Ursprungligen postat av
Hochpanna
Men är du dum på riktigt? Vad fan har din pension med bostaden att göra? Pensionen är decennier bort. Pensionen är inte behäftad med lån som kan ruinera en. Bor du i din pension? Din analogi är genomkorkad. Kan din pension göra slut med dig så du måste hitta nytt boende när lånet är större än värdet på bostaden?

Jag gör det
Jag bor i min pension
Efter jag sålde min 4:e lya och skattat för vinst har på kontot 3miljoner Jag började min resa 2007 men ett lån på 600tkr för köpa renovera sälja lyor så här står jag nu
Förstår inte varför vi som äger bostadsrätter är förlorare???
Jag kan väl hyra nu om jag vill och trycka in min vinst på nån räntefond, men jag vill inte bo i en sunkig lya utanför orten i sthlm just nu.
När jag går i pension om 20År flyr jag landet med pengarna och ev jobbar på sommaren i Sverige.
Skulle det bli bokrasch och bostadsrätter säljs för 1krona har Sverige mkt större problem.
Så jag fotsätter köpa billiga sunkiga bostadsrätter i sthlm renovera till lyx och göra 500K varannatår
Puss ni som inte har pengarna i rull, men mkt svett blod och logistik går det.