Citat:
Ursprungligen postat av
SocialtKontrakt
Det som stoppar ett sånt scenario, oavsett om priserna skulle dippa 10% till, är ju att köparna de facto har råd med budkrig om de vill/måste. Man är bara (med all rätt) snål med hur mycket man budar.
Lånelöftena överstiger utgångspriserna så det skriker om det. Folk är kreditvärdiga. Jag tror köparna som kollektiv blinkar först om omsättningen fryser till is. Inte de få stackarna som måste sälja p.g.a skilssmässor och andra orsaker. De blir för få i jämförelse.
Går det ner för mycket börjar det kärva med det egna kapitalet för en stor del av köparna (bytarna). Ankdamsmarknaden består till stor del av BLTs som byter runt bostäder med varandra och de är beroende av den hävstång de skrapat ihop genom sin BLT-karriär.
De som säljer nu klarar inte en större nedgång så de håller ut, och om de väl får sålt så möter de andra med samma tänk så de får (och kan!) köpa till snarlikt pris.
Vi domedagsprofeter har helt enkelt missbedömt BLTs ekonomiska planeringsförmåga (sämre än förväntat) och uthållighet (bättre än förväntat) samt att det troligtvis finns en inte oansenlig andel som faktiskt tror att räntan kommer vända skarpt nedåt igen så fort KPIF visar tydliga tecken på nedgång.