Citat:
Ursprungligen postat av
galt
Jag kan inte ge dig något definitivt svar, men om din livssituation är god bortsett från beroendet kan jag inte se att det är befogat att ta dina barn. Jag vet dock att mottagningarna har krav på sig att verifiera om patienter har barn hemma. Har du barn gemensamt med sambo så lär du inte kunna dölja att du börjar i LARO-program.
Har inte själv barn så har tyvärr inte egen erfarenhet, men det är inget ovanligt så finns förhoppningsvis någon som kan ge dig närmare info. Att bli stämplad inom vården verkar vara lite olika, min personliga erfarenhet är att de inte haft tillgång till min journal från beroendemottagningen när det kommer till andra vårdenheter men det kan säkert variera beroende län.
Har gått i LARO 10+ år och blev ej rapporterad till trafikverket när jag började, men fick veta att de normalt gör det. Sedan ska inte trafikverket ta ditt körkort om du går med i LARO och sköter dig men risken att få problem vid återfall finns absolut, men är du seriös med att få hjälp med ditt beroende och det inte går utan LARO så är det lite en icke-fråga. De mer relevanta frågorna gäller din hälsa och dina barn. Din situation nu med ett aktivt beroende med barn, körkort och en ovetandes sambo är på en helt annan risknivå.
Känner du någon IRL som fått någon beroendevård? Skulle någon bekant till mig be om hjälp så har jag kontakter inom beroendevården som kan svara på frågor, anonymt och om du har någon sådan väg in skulle jag rekommendera det. Du kan säkert ringa in och få prata med någon men alltid tryggare att få en referens.
Edit: Det är lättare att komma in på LARO nu för tiden. Din korta beskrivning låter som att du skulle kunna komma in men är det en nitisk mottagning kan det krävas ansträngning. Själv tog jag kontakt med brukarföreningen innan jag skickade en egen ansökan om LARO, beskrev min situation och frågade om råd. Jag hade dock min historik ganska väldokumenterad så gick snabbt att komma in. Har du ingen dokumentation alls och ingen omgivning som kan hjälpa till att verifiera din historia kan det vara svårt.
Tusen tack för att du tog dig tid att svara☺️
Min livssituation är väldigt stabil bortsett från suben, har inte haft återfall på annat på snart 6 år så suben håller mig borta från allt. Tanken är inte att dölja Laro för sambon men jag vill berätta för honom när jag väl får veta om jag får komma in, så det inte kommer ett brev på posten med: Nej tyvärr så får du inte Laro beviljat och nu blir soc indragen. Jag tänkte att blir jag beviljad så är det säkert en lättnad för honom också att veta att nu går jag behandling och han behöver inte vara rädd för att jag ska ramla dit som jag gjort flera gånger under vårt förhållande. Okej för jag fick höra av en bekant att dom drar tillbaka körkortet i 6 månader under infasning? Blir jag av med körkortet i 6 månader kan jag inte jobba och allt fallerar med vart vi bor och hur situationen med hämtning och lämning av barn blir.
Tanken är ju att jag ska gå med i Laro och bli "normal" sluta jaga och lägga pengar på något som bara gör mig normal.. Jag har nått mitt tak för flera flera år sen och känner liksom inget ris av sub, går väl på mellan 8 10 om dagen.
Tjejen jag köper av är med i Laro men hon känns inte som den som kan hjälpa mig in, hon är nog livrädd att förlora mig som pålitlig kund och aldrig något strul.. Men däremot så känner jag en annan tjej som är med och hon skulle faktiskt kunna hjälpa mig men hon är blandmissbrukare och sköter inte Laro, mötte henne idag senast utanför mottagningen och hon hade slangar tejpade på magen med sin unges kiss i.. Känns lite bittert att hon får hjälp men jag kanske inte skulle få? 😅
Jag har ju "tyvärr" inget dokumenterat någonsin och har gått under radarn i alla år för jag har skött jobb och allt annat så det finns inget alls..