Citat:
Ursprungligen postat av
ALSGLOBAL
Det sa en läkare till mig för väldigt många år sen, gått från svetsare till läkare. Inkomsterna ökade, men det gjorde utgifterna också.
Livsstilsinflation kallas det och är ett resultat av, otrygga, ängsliga och osäkra stadsbors behov av att ständigt jämföra sig med andra i sin omgivning, till stor del grundat i att de sätter samman människovärde och konsumtion. Likt en påfågel som försöker brösta upp sig inför parning. Det konsumeras dyra bilar, grillar, cyklar, båtar, semestrar, pooler och annat ytligt ”bjäfs” som ständigt gnager på inkomsterna. Helt enkelt dåliga ekonomiska beslut med dåliga slutresultat.
De som fattar sunda beslut är de som investerar sina inkomster och höjer sina investeringar i takt med att inkomsterna ökar, i exempelvis jord, skog, fonder mm.
För att svarar på TS fråga så ligger inte rikedom i de höga inkomsterna, utan i de små utgifterna. Men någonstans runt 20-25 får väl ändå anses som nån slags nedre gräns för den som förvärvsarbetar heltid.