Själv var jag barn 1983, hade väl nätt och jämt börjat skolan. Rita och bygga lego var intressena.
Föräldrarna lagade mat, diskade och tittade på tv. Mamma stickade väl en del och pratade i telefon med släkt och väninnor. Det var mer eller mindre gratis att prata i telefon inom stan, vill minnas att det kostade en markering (dvs ca 20 öre) för ett samtal inom samma telestation. Rikssamtal var jättedyrt. Släkten i andra städer pratades det inte särskilt mycket med.
En granne jobbade skift och var ganska tidig med att skaffa video. Minns att dottern i den familjen (några år äldre än jag) brukade spela in musikvideor från tv som sen kördes på repeat när man var över och lekte med något av de yngre barnen. Kanske att detta var något år senare iofs... Minns särskilt låten och videon Never ending story och den kom visst -84. Tv-programmet Bagen började också visas -84 så det var säkert därifrån musikvideorna spelades in.
Vad tonåringar och unga vuxna sysslade med har jag dålig koll på, men som jag minns det så kördes det mycket moped. Tuffa moppekillar var man lite rädd för.

De sket förstås fullständigt i oss småglin men det fattade man ju inte.
Några har redan nämnt polisradio och yes, det stämmer. Lyssna på vad polis och brandkår höll på med var ytterst intressant. Hände det nåt stort så fick man ibland åka med farsan i bilen och titta på eldsvådan eller vad det nu var. Polisens hastighetskontroller med helikopter var också spännande. Det låter helt sjukt idag men polisen hade tydligen så stora resurser att de kunde jaga fortkörare med helikopter på Europavägarna. De satt där uppe i luften och mätte med tidtagarur mellan två bestämda punkter, sen plockade MC-polisen in fortköraren på en P-ruta lite längre fram.