Citat:
Ursprungligen postat av
Stina-Lina
Jag har samma åsikt. Ändå vill jag mena att detta är inte Dumpens sak utan rättsvårdande myndigheter
En person som går för att få hjälp är alltid i underläge och beroendeställning. En seriös terapeut eller behandlare skulle aldrig utnyttja det. En person som tidigare varit utsatt för övergrepp sätter sin tillit till terapeuten. Vad jag vet kan det vara åtalbart.
Varje person som utför terapeutisk behandling seriöst ska ha leg för vad hen gör.
Hon verkar helt sakna gränser. Vilket ju är skadligt för de som hon vill hjälpa genom att ha sex med eller våldta, vilket det nu är. Men även om han nu har blivit utsatt för våldtäkt eller sexuella övergrepp som barn så är det inte Dumpens sak. Jag blir rent av arg när de gör så här för det försvårar för dem att nå målet att se till att grooming blir en polissak och att de får brottsprovocera.
Hon skriver till "Fredrik":
Fredrik: Är det normalt det som hände igår? Eller var det bara något som hände oss?
J: Normalt vill jag inte säga att det är. Men unikt. Det händer ibland när jag känner att det funkar. När man är på samma frekvens. Jag har själv läkt mycket på det sättet. Det blir ju en omprogrammering på djupet. På många plan. Lyckokänsla, bekräftelse. Man läker snabbare.
Som jag sa, jag har vissa klienter som får en njutningsfull helkroppsmassage. Men då är jag mer massör än deltagare. Jag tycktes det kändes rätt att göra. Tänkte inte. Kändes det fel för dig?
Fredrik: Väldigt unik upplevelse. Men hur hjälper jag dig?
J: Du hjälper mig genom att göra mig en bättre "hjälpare". Om min intuition visade mig rätt. Att det blev en positiv reaktion i dig. Att jag kunde hjälpa dig. Jag måste själv släppa min murar för att kunna hjälpa direkt från hjärtat. Jag kunde det igår. Så du hjälpte min "lilla flicka" att våga. All läkning är ett samspel.