2023-02-06, 13:59
  #1
Medlem
Skaffade Coops "Matkonto", när jag läste hur detta fungerade så tyckte jag det var ett mycket märkligt upplägg.
De skriver att man sätter in pengarna man ska spendera i förväg på ett konto kopplat till ett kontokort som endast går att använda i Coops butiker och på deras hemsida. Vad som verkar konstigt är språkbruket då det står att "man kan välja att få autogiro" eller "få aviseringarna via e-faktura" och att kontouppdrag kommer varje månad.
Samtidigt nämner de något om kreditgräns som man kan sänka men inte höja själv på "Mina Sidor" och kontot och kortet är utställt av Payex, ett kreditbolag som bland annat utställer så kallade "Apotekskonton" och liknande.
Sagt och gjort skaffade jag det, kom sedan in på en kontrollpanel där man kan skaffa kort till andra familjemedlemmar och sätta köpgränser.
Sökte lite om kontot och såg en artikel från SVT från några år sedan om att deras kundservice vart nedringda för att de plötsligt fått "minus på kontot" då de precis hade bytt till PayEx och tillgodohavanden visas som negativt belopp.
Loggar in på PayEx kundportal och ser då en nytt kreditkonto "Coops Matkonto" med 0 SEK i kreditgräns.
På måndagen ringde jag Coops kundcenter som kopplade mig vidare till PayEx där de säger att tidigare hade kreditkunderna samma konto som "Matkonto" men när särade på krediterbjudandet och anvisade nya kunder till deras Entercard så flyttade man deras befintliga kortkunder till PayEx som rent tekniskt är en kredit, för att de gamla kunderna även i fortsättningen skulle kunna ha kvar sina kort. Enligt dem kan man inte ansöka om nya krediter (vilket jag inte vill) hos dem utan via deras nya EnterCard samarbete.

Hela den här grejen låter mycket märklig. Ska jag på UC få en kreditbelastning samtidigt som jag bara använder pengar jag själv satt in. Kontot påminner om gammaldagsa uttagskort. Det nya normala är väl att alla ska handla allt på avbetalning mot ockerräntor, såväl en villa för 5 000 000 eller en liter mjölk för 39,90 kr, så jag grattade dem att de fortfarande är ett kooperativ som bryter mot normerna när det gäller utvecklingen att man ska skuldsätta själv. Det är en fröjd att deras gamla fina socialistiska "konsumenten först" paroll från Domus-tiden har överlevt alla rivningar av sina chokladdbruna shoppingtempel runt om i landet i tider där samtliga sparbanker med sina kollektiva sparkassor förvandlats till kreditgivare med utländska ägare som vill äga befolkningen.

För en liten stund kände man lite hopp för mänskligheten.
Citera
2023-02-07, 20:26
  #2
Medlem
Förstår inte vad som är märkligt. Tidigare hette det medmera konto ochvdet var Medmera Bank som var kontoförare. Sen slutade Medmera Bank med korttjänster och Coops mastercard överfördes till EnterCard och Medmera konto till PayEx (och bytte namn till Matkonto).

Syftet är väl att om man är flera kan man sätta in pengar tillsammans och ha en pott och handla för eller om man har svårt att ha sina pengar kvar hela månaden så kan man sätta av pengar till mat. Men har man redan något annat kort och betalar med det finns det ju ingen poäng.
Citera
2023-02-08, 02:18
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Engineer
Syftet är väl ...
Syftet är olika varianter av rent seeking. Det kan ske via direkta räntor, men det kan även ske genom att du trycker in debit på deras konton.

Det är syftet. Ni kommer till synes leva hela era liv utan att fatta detta.
Citera
2023-02-08, 09:36
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sebastianlarsson2
Syftet är olika varianter av rent seeking. Det kan ske via direkta räntor, men det kan även ske genom att du trycker in debit på deras konton.

Det är syftet. Ni kommer till synes leva hela era liv utan att fatta detta.

Är det Coop eller PayEx som.håller på med det och hur ser dealen ut mellan Coop och PayEx om du nu har sån koll?
Citera
2023-05-28, 11:55
  #5
Medlem
Matkontot omfattas av den statliga insättningsgarantin men på "Mitt konto" hittar jag ingen funktion för att föra över innestående medel till vanligt bankkontot.
Står heller inte i FAQen om huruvida detta är tillåtet/möjligt så det kanske inte går men det låter lite märkligt då innehavet på kontot ändå är skyddat av staten vid händelse av eventuell konkurs. Så då borde man ju ha rätt att mot begäran plocka ut insatta pengar om kontot juridiskt sett ses som ett transaktionskonto snarare än ett presentkort.
Jag har mejlat och frågat.
Men som jag skrev tidigare så verkar kontot rent tekniskt fungera som en kontokredit med maximal kreditgräns på 0,00 SEK och att tillskjutna medel är som att överbetala en kreditfaktura
Citera
2026-04-27, 12:34
  #6
Avstängd
VinterMuggs avatar
Jag vill ha ett matkonto så att jag bara kan handla med det kortet. Men är det värt det?
Varför ska man ha ett Coop matkonto? Är ett Coop-bankkort onödigt när man kan betala med sitt vanliga bankkort?

https://www.coop.se/bank-och-betalkort/coop-matkonto/
Citera
2026-04-27, 12:41
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sebastianlarsson2
Syftet är olika varianter av rent seeking. Det kan ske via direkta räntor, men det kan även ske genom att du trycker in debit på deras konton.

Det är syftet. Ni kommer till synes leva hela era liv utan att fatta detta.

Är det inte märkligt att syssla med sådant när kunderna/medlemmarna äger Coop?
Citera
2026-04-27, 13:59
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xowodim
Är det inte märkligt att syssla med sådant när kunderna/medlemmarna äger Coop?

Han kunde ju inte ens svara på om det var Coop eller PayEx som sysslade med det. (PayEx ger ut kortet och hanterat kontona på uppdrag av Coop)

ICA har ju motsvarande på sina Kundkort sedan närmare 30år (inte att förväxla med deras bankkort)
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in