Citat:
Ursprungligen postat av
beaver_se
Västpropagandan styr "svenssons" åsikter om kriget.
För att det bara skrivs om vad ryssen gör, men varför funderar ni aldrig på vad för krigsbrott zelensky begår?
I dagarna framkom det att ukraina använder förbjudna minor som har skadat och dödat civila, det finns än mer ukraina gjort mot civila, men det döljer väst med att blockera nyheter från öst.
När ryssen skulle ha använt samma minor var det förstasidas artiklar i media....
Så är det inte tid att staten/väst mm släpper censuren så folk får reda på fakta innan de bestämmer sig vilken sida de skall heja på? Tyvärr är det många som tänker fred när vi bidrar med mer vapen till ukraina.... Är det inte smartare att tvinga dem till förhandlingsbordet för att få slut på kriget?
Det är ju mycket mera som är ologiskt när kramarna resonerar;
Ryska stridsvagnar är värdelösa och lätta matcher för Javelins - ukrainska, tyska, engelska och amerikanska är "gamechangers" och kan inte nedkämpas
Hemgjorda drönare - patetiska när ryssar använder dom - fantastisk uppfinningsrika när Ukraina gör det.
Bombning av infrastruktur/civila - verkningslöst mot engelsmän, tyskar, urkrainare men skulle få ryssar i Ryssland att störta regeringen, ge upp och dra sig tillbaka.
När ukrainare duckar och flyr militärtjänst så är det ingen big deal - när ryssar gör det är dom fega uslingar som inte vågar slåss.
När Ukraina mobiliserar och utbildar soldater så lär dom sig att köra leoparder, hantera Archer och flyga F-16 på några dagar fast det tar år och miljoner för ursprungsländernas militär att lära sig - men ryssarnas mobilisering är värdelös och "bara mer kanonmat".
Döda statschefen - ingen skillnad på det ukrainska motståndet - det skulle t o m stärka motståndet men att döda Putin skulle få slut på kriget direkt.
Bryta mot krigslagar - helt förståeligt när ukrainare gör det men förkastligt och straffbart när ryssar gör det.
Kyla och vidriga frontförhållanden - ukrainarna klarar det med glans - ryssarna har inte ens uniformer eller stövlar.
Gripande och dödande av oppositionella - ren självbevarelsedrift och naturligt att jaga och döda "förrädare". När Ryssland gör det är det barbariskt och förkastligt, en orsak att krossa "mongolerna" en gång för alla.
Västerländska (ukrainska) nyheter och uttalanden kan man lita mer på men ryska medier/källor ljuger alltid och är propaganda.
Så här håller på hela tiden. Man förvånas att så få reflekterar i diskussionen? 95% av inläggen har ingen koll så till den vida graden att jag ifrågasätter om den 18-åriga flashbackgränsen verkligen tillämpas?! Samma personer som inte kan stava till Putin och som använder termonologi från Sagan om Ringen.... Patetiskt.