2023-02-02, 15:31
  #145
Medlem
RealTides avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kleo95
1. Nej, håller med dig.
2. Upp till er. Ingen tvång egentligen
3. Återigen upp till er. Har aldrig varit vänner med er så detta är inget förlust.
4. i EU och USA? Kanske. Men vi bryr oss inte om det. 😉

Då är du inte den typiske ryssen, alla jag pratat med är bekymrade.
Citera
2023-02-02, 15:32
  #146
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dansksisu
Kontentan är väl för fan att Ryssland kommer få som dom vill ändå till slut.
Åsikter?
När tillräckligt många söner, bröder och äkta män har omkommit i Putins köttkvarn måste väl det rimligen leda till att många vanliga ryssar frågar sig om detta är värt besväret. Vad är egentligen syftet och vinsten med att ta några ukrainska län jämfört med kostnaden i människoliv och pengar. Rysslands ekonomi har kraschat och det ser ut att förvärras så länge som kriget fortsätter. Putins agerande är inte rimligt någonstans. Det enda rimliga nu är att det växer fram ett folkligt motstånd och att detta leder till att Putin störtas. Ryssarna lyckades ju störta Sovjetunionen, då borde de också kunna störta Putin. Ukraina måste inte vinna kriget, bara hålla ut tills denna dag kommer.
Citera
2023-02-02, 15:32
  #147
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av emtor
Ryssland har u-båtar bestyckade med riktig elaka nukes och ingen vet var dom befinner sig, så om alla ryska landbaserade nukes blir förstört så blir ändå New York, Washington och London etc. en glödande öken.

USA skuggar de ubåtarna 24/7.
När de ryska ubåtarna öppnar första nuke-luckan så blir de omedelbart sprängda.
Citera
2023-02-02, 15:34
  #148
Medlem
Dynamiks avatar
Ryssland vinner ett evighetsproxykrig vid sin egen gräns, en söndertrasad ekonomi, en nedmald arsenal av vapen som mestadels härstammar från Soviet, ett generationsvist hat från ett grannland, totalt brain-drain och demografisk kollaps. Grattis Ryssland.
Citera
2023-02-02, 15:35
  #149
Avstängd
Severlohs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av northrunner
Uppgiften om mat/bränsle och ammunition för tre dagar förekom hos betydligt fler källor en specifikt den tidningen under veckorna efter invasionen.
Nej, inga trupper svalt ihjäl men det bromsade upp deras avancemang då de var tvungna att stanna upp och invänta förnödenheter.
Eller menar du att skälet till att de ryska trupperna stannade upp i sitt avancemang mot Kiev inte var på grund av brist på bränsle och ammunition, utan istället bara på att dom var allmänt kassa?

Naturligtvis räknade dom inte med att försörja sina trupper på Hostomel någon längre tid genom att flyga över Ukrainskt kontrollerat luftrum.
Det går inte att försörja luftlandsatta trupper utan att ganska snart göra en framstöt till dom med reguljära förband för att på så vis rensa undan luftvärn.

Deras avancemang bromsades inte alls upp, de tog väldigt mycket mark de första dagarna. Och ja det förekommer propaganda från de flesta västerländska tidningar som basunerar ut allt möjligt skitsnack den ukrainska regeringen kläcker ur sig, det gör inte det till någon sanning. Faktum kvarstår att Putin har aldrig påstått något liknande.

Och jo de hade kunnat landsätta mycket, de hade i princip totalt luftherravälde. Hur tror du de kunde landa VDV-soldaterna till att börja med?

Skälet till att de slutade avancera mot Kiev var för att deras fallskärmsjägare misslyckades med att ta flygplatsen, och då gick de över till att bara ockupera det de vill ha i östra Ukraina. Vilket de nu har gjort också.
Citera
2023-02-02, 15:38
  #150
Medlem
De flesta krig slutar inte med att den ena parten gör en rationell bedömning att kriget inte längre är värt det. De slutar vanligtvis med att den ena sidan helt enkelt får slut på resurser och inte kan fortsätta.

Ryssland förlorar resurser oerhört snabbt, resurser de inte har någon möjlighet att ersätta. När Putin inte längre har någonting att kriga med så förlorar Ryssland automatiskt, oavsett om Putin accepterar det eller inte.
Citera
2023-02-02, 15:40
  #151
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hennevilljagknulla
Du och alla andra verkar ju helt bakom flötet som tror att ryssland skulle fortsätta vidare in mot natoländer om dom lyckades ta ukraina.
Putin har deklarerat att han vill återta allt territorium som dom hade en gång i tiden som sträckte sig ända bort till Lissabon.
Jag kan dock hålla med dig om att det är osannolikt att Putin skulle kunna invadera änder i väst, men det utesluter inte att Idioten ändå skulle kunna försöka. Hans analyser inför kriget i ukraina var ju inte de bästa om man säger så.
Citera
2023-02-02, 15:50
  #152
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Severloh
Deras avancemang bromsades inte alls upp, de tog väldigt mycket mark de första dagarna. Och ja det förekommer propaganda från de flesta västerländska tidningar som basunerar ut allt möjligt skitsnack den ukrainska regeringen kläcker ur sig, det gör inte det till någon sanning. Faktum kvarstår att Putin har aldrig påstått något liknande.

Och jo de hade kunnat landsätta mycket, de hade i princip totalt luftherravälde. Hur tror du de kunde landa VDV-soldaterna till att börja med?

Skälet till att de slutade avancera mot Kiev var för att deras fallskärmsjägare misslyckades med att ta flygplatsen, och då gick de över till att bara ockupera det de vill ha i östra Ukraina. Vilket de nu har gjort också.

Ja, de tog väldigt mycket mark de första tre dagarna tills de hade slut ammunition och bränsle!

Dom fick ge upp Hostomel då de ej lyckades etablera luftherravälde, utan förlorade förmycket flyg och helikoptrar när de understödde trupperna på Hostomel.
Det var mycket snack om att Ghost of Kiev endast var en myt, och sanningen var ju att Ukraina egentligen hade betydligt fler än ett plan uppe.
Citera
2023-02-02, 16:01
  #153
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dansksisu

Men Ryssland kommer väl i slutändan vinna och få som dom vill ändå,

eller hur?
Ja det tror jag dessvärre också. Väst kommer lessna på att skeppa in vapen och Ryssland har en större reserv av soldater att plocka från. Och Ryssland kommer aldrig ge upp oavsett hur många år det än tar. Men jag hoppas att jag har fel
Citera
2023-02-02, 16:04
  #154
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dansksisu
Man blir ju fan inte vettig på att läsa västmedia, här är det hela tiden snack om att Ryssland inte har en chans, "Ukraina ger sig aldrig!", "kämpar för friheten!!" etc.

"Ryssland suger"
"Ryssland har vapen från ww2"
"Putin är desperat!!"


Jaha?

Men Ryssland kommer väl i slutändan vinna och få som dom vill ändå,

eller hur?

Vad annars? Kommer Ryssland att bestämma sig för att: "Nä fan, det här sög, låt oss dra oss tillbaka sen fåre vara bra, låt Ukraina vinna..." - Tror ni Putin eller någon annan patriotisk rysk ledare någonsin kommer gå med på detta?

Kontentan är väl för fan att Ryssland kommer få som dom vill ändå till slut.


Eller har jag fel? Varför har jag då fel, det verkar ju sannerligen för i helvete luta mot det i alla fall.


Åsikter?

Ingen vinner i det långa loppet.

Ja, några vinner förvisso på detta och inte finns någon av dessa på Flashback i alla fall.
Det oavsett hur mycket vissa lurar sig själva just detta.
Citera
2023-02-02, 16:24
  #155
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RealTide
SVT är en av världens bästa PublicService, tackar!

Censureras? skitsnack, ta av foliehatten.
Foliehatt? Så originellt argument. För en tid sedan klagade alla på att vi tvingas betala svt genom obligatorisk avgift, 1% av inkomsten. Nu är allt förlåtet då vi har viktigare fiskar att steka?

Och ja, de med avvikande åsikter förföljs, förlöjligas, påhittade anklagelser för att skrämmas till tystnad. Men det är väl bara rätt enligt dig. Varför är du rädd för avvikande åsikter?

https://www.bbc.com/news/uk-england-nottinghamshire-62308528

https://www.theguardian.com/world/2022/apr/20/who-is-graham-phillips-the-youtuber-accused-of-war-crimes

https://www.indiatoday.in/world/story/german-journalist-detention-ukrainian-crimes-donbass-1973896-2022-07-10

https://www.telegraph.co.uk/world-news/2023/01/11/alina-lipp-germany-green-party-russia-propaganda-ukraine-invasion/
__________________
Senast redigerad av Nunjapiznes 2023-02-02 kl. 16:26.
Citera
2023-02-02, 16:29
  #156
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NukeTheWhales
Inte korrekt. Ryssland kommer att förlora.

Finns liksom inte några scenarion där Ryssland kan vinna. Oavsett vad dom gör så är dom fucked.
Fast Ryssland kan ta mycket större förluster än Ukraina!
Vad ska Ukraina göra om soldaterna tar slut i så fall måste Nato gå in eller också måste de fredsförhandla!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in