Citat:
Ursprungligen postat av
johan.topphat
Ingen större skillnad i Ryssland efter alla sanktionspake, ryssland verkar klara sig rätt så bra ändå.
vilka sanktioner skulle faktiskt bita istället för dom olika sanktioner man genomfört?
det har genomförts två "riktiga" sanktioner mot "ryssland" som nation.
1. energisektorn, i form av "russian crude oil shipped" (5dec förra året)
2. Rysk vapenindustri
man kan även lägga till bortkoplingen från SWIFT systemet för följande ryska banker
Bank Otkritie,
Novikombank,
Promsvyazbank,
Rossiya Bank,
Sovcombank,
VEB,
VTB.
utvöver det så har ett antal tusen ryssar sanktioneras (dvs som individer), deras och ryska statens tillgångar frysts utomlands.
Man pratar om "tuffa sanktioner", men i realitet är det minst minmala (även om de mot oljan och nu i februari shipped oil products är betydande)
Vill man skona civilbefolkningen så är det små sanktioner som gäller och så tar det några år innan någon större effekt uppnås.
Tuffa sanktioner skulle vara i stil med de man la på iraq,
dvs .
Livsmedelsindustri
(i rysslands fall skulle det vara förödande, 40%-80% av allt utsäde (beronde på gröda) som odlas i ryssland är importerat, maskiner etc är västimport,)
Det kan vara bra att hålla i minnet att sverige (som exempel) får ut mycket mer per odlad hektar än ryssland...)
Medicinindustri. 70%+ av medcicinerna som äts i ryssland är importerade, även deras inhemska produktion är beronde av västteknik.
Det kombineras med 3dpartsanktioner.
(dvs bryter du som 3dpart mot det sanktionerna så straffas du med sanktioner)
problemet är väll att det kan vara lite svårt att motivera när ryssar (i synnerhet barn och gamla) dör i enklare infektionsjukdomar och ransonering/svält.
Serb-african-palestinerna-rystrollen gnäller ju fortfarande om dessa sanktioner och 100`000 tals barn som "amerika" döda i iraq......