Citat:
Ursprungligen postat av
pinnpelle88
Så varför ber man väst om fler tanks? Jag menar de har ju enligt dig gått +/- 0 (lmao).
Det räcker inte. De måste ha fler för att kunna genomföra en motoffensiv med framgång - och kasta ut ryssarna.
Om det är något som det här konstiga kriget har visat med sina första världskrigsvibbar och frånvaro av en luftstridsdimension är att båda sidor har mycket svårt att genomföra större offensiver utan att ha ett markant övertag i män och materiel. Förmodligen beror detta på att båda sidor sitter fast i gammal sovjetisk doktrin. Och ja, det gäller tyvärr ukrainarna också.
I västerlandet brukar man säga att man måste ha ett övertag på 3 till 1 för att kunna gå på offensiven, men här verkar det vara förhållandena 5 till 1 eller 7 till 1 eller till och med 10 till 1 som gäller.
De snabba ryska framstötarna i mars runt Kiev och på sydfronten hade just dessa övertag; emellertid blev försörjningslinjerna för långa vid Kiev och efter ukrainsk kraftsamling drog sig ryssarna tillbaka innan de blivit fullständigt förintade, eftersom ukrainarna kunde uppbåda lokala övertag (fr a genom artilleri) på platser där ryssarna inte kunde förstärka sina positioner (eftersom allt var utdraget i långa oförsvarbara linjer).
Den framgångsrika ukrainska offensiven i Charkiv oblast där Kupiansk och Izium togs tillbaka genomfördes riktigt proffsigt med snabba framstötar på Natomanér - men det gick också vägen eftersom ryssarna hade lurats bort från detta avsnitt och tunnat ut sina styrkor betänkligt efter allt buller och bång kring en offensiv mot Cherson. Ukrainarna hade ett massivt övertag vad gällde trupper.
Om Ukraina ska kunna ta tillbaka mer land, så måste de kunna uppbåda ett stort lokalt övertag på den plats där väljer att göra sitt genombrott. Det kommer att behövas massor av stridsvagnar.