2023-01-26, 18:03
  #297601
Medlem
pinnpelle88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Stolle. Här kommer en räkneövning:

Om Per hade 900 äpplen och Pål äter upp 500 av dessa, samtidigt som Per stjäl 500 av Påls äpplen - hur många äpplen har då Per nu?

Svar: 900

Ukraina gick in i kriget med ca 900 stridsvagnar. De har förlorat ca 500 enligt Orix. Samtidigt har de erövrat ungefär lika många från den ryske fienden. Summan är att nu har ungefär lika många stridsvagnar nu som vid krigets början.

Så varför ber man väst om fler tanks? Jag menar de har ju enligt dig gått +/- 0 (lmao).
Citera
2023-01-26, 18:04
  #297602
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pinnpelle88
Du har rätt, man hade närmare 2560 tanks. (Inte de nästan 600 donerade från väst redan, inräknade).

Hur känns det när det enda du läser i din ekokammare att Ukraina vinner, samtidigt gråter de till väst om mer hjälp och förlorar "oviktiga" städer som man skickade 10.000-tals att försvara för ingenting?
Snacka om halmgubbeargument. Vi läser inte bara om att Ukraina vinner utan att de har lyckats stoppa rysskräkens frammarch och jagat iväg dem från bl a Kherson och Charkiv.

Nu behöver de tyngre vapen för att driva ut den invasiva och ovälkomna våldsamma ryssen.
Inget konstigt med det. Det är bara ni som spelar korkade eller är korkade gång på gång och missförstår med flit. Tycker du ruinhögen Soledar är viktigt? Ukraina väljer att försvara Bakhmut/Soledar för att man anser att man vinner något på det, inte märkligare än så.
Citera
2023-01-26, 18:06
  #297603
Medlem
pinnpelle88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thelonegunman
Snacka om halmgubbeargument. Vi läser inte bara om att Ukraina vinner utan att de har lyckats stoppa rysskräkens frammarch och jagat iväg dem från bl a Kherson och Charkiv.

Nu behöver de tyngre vapen för att driva ut den invasiva och ovälkomna våldsamma ryssen.
Inget konstigt med det. Det är bara ni som spelar korkade eller är korkade gång på gång och missförstår med flit. Tycker du ruinhögen Soledar är viktigt? Ukraina väljer att försvara Bakhmut/Soledar för att man anser att man vinner något på det, inte märkligare än så.

Jaha.. så _nu_ är Bakhmut och Soledar helt plötsligt viktiga?

Varför förlorade man då Soledar? Varför vill väst att UAF drar sig ur Bakhmut innan de omringas helt?

P.S - sett några Ryska ligor längs våra vägar på jakt efter fartkameror på sistone? LMAO
Citera
2023-01-26, 18:07
  #297604
Medlem
45-75Marlins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Inhale82
De står just nu i skrivande stund och bankar på utmed östra gränserna och skapar högar av bögorcher.
Vad trodde du annars?
Ja dessutom hade efter några månader dubbelt så många stridsvagnar tack vare att de erövrat stora mängder tanke och andra pansarfordon från ryssen.
Citera
2023-01-26, 18:09
  #297605
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pinnpelle88
Jaha.. så _nu_ är Bakhmut och Soledar helt plötsligt viktiga?

Varför förlorade man då Soledar? Varför vill väst att UAF drar sig ur Bakhmut innan de omringas helt?
Shit man måste verkligen skriva allt med stora versaler på din näsa.

Det är inte strategiskt viktiga i sig men Ukraina stred/strider i Soledar och Bakhmut för att:

1 Ryssarna tar stora förluster när de anfaller. Betydligt mer än vad de själva förlorar även om det verkar ha betydande förluster därmed.

2 Moraliskt viktigt att inte låta rysskräken avancera men det får inte ske till vilket pris som helst.
Citera
2023-01-26, 18:10
  #297606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pinnpelle88
Så man hade alltså 2600 tanks och erövrade 500 till från Ryssarna.. menar du då att över 3000 tanks har förstörts? För varför annars gråter man till väst om fler tanks?

för att det behövs fler tanks.

men 2021 så hade ukraina ca 900 "förbandsatta" tanks.
(och ca 1000 i förråd)

449+ av dessa har gått förlorade
https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-ukrainian.html

545+ har erövrats
https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html

det är som du ser 50år gamla prylar (om än med vissa "moderniseringar") men endå.

väst tillverkade Leo , Abrahms och Challenger är en helt annat nivå av förmåga....
Citera
2023-01-26, 18:17
  #297607
Medlem
Soledar togs av ryssarna men till ett ytterst kostsamt pris. Tusentals döda. Soldater som skulle kunna ha använts på betydligt mer strategiska platser. Pyrrhus-seger
Citera
2023-01-26, 18:20
  #297608
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pinnpelle88
De är inte strategiskt viktiga men ändå skickades över 16 brigader till Bakhmut varav flera av deras främsta, för att inte tala om Soledar..

Hur många dog per dag i Bakhmut från UAF nu igen (300-600, enligt BBC)?

Och sen gav man bara upp? Tröttnade man på att "slakta ryssar?

P.S - sett några fartkameror på vift?
Deras främsta? I Soledar verkar Ukraina ha tagits med överraskning eller blivit utmanövrerade. Det blir problematiskt när du ställer genuint korkade frågor och sen svarar på frågorna själv.

Lite som fartkameradiskussionen vi hade. Man efterfrågar en simpel länk och du blir indignerad över att det ens kan ifrågasättas. Det är svårt att hålla i en intelligent diskussion då.
Citera
2023-01-26, 18:21
  #297609
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pinnpelle88
Jaha, du menar som de 80-talet Abrams som förstördes av getherdar och kamelryttare i Irakkriget? Med hemmagjorda bomber och liknande?

Under krigsfasen förlorade US 9 stridsvagnar. Till 2005 var 17 förstörda. Många fler blev skadade men kunde fixas upp. Senare fick man problem med RPG-29. Men det har man löst.

Däremot förlorade Irak ganska många emot ISIS. Det visar att träning är det viktigaste. Sen ska man inte glömma att besättningarna ofta inte dör västerländska vagnar inklusive amerikanska vagnar.

Här finns en bra beskrivning på Merkeva-stridsvagnar (samma filosofi som väst). De blev överraskade av Hamas. Flera vagnar slog ut först men alla kunde lagas. Och väldigt få dog i besättningarna.

https://youtu.be/lI7T650RTT8?t=573
Citera
2023-01-26, 18:21
  #297610
Medlem
orrecrists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Såsom jag förstår ryssarnas resonemang menar de att om inte Ryssland anfallet så hade Ukraina gjort det. Med tanke på hur mycket amerikansk närvaro det varit Ukraina de senaste åren och sabotagen med gasledningarna samt viljan att ansluta sig till Nato kan man ha ha en viss förståelse för att ryssarna resonerar på det viset.

Med betoning på viss då ja. Tror någon på riktigt att Ukraina hade anfallit? Bortsett rysstroll då. Om man nu ändå leker med tanke, varför skulle usa vilja ha igång det?
Citera
2023-01-26, 18:23
  #297611
Medlem
orrecrists avatar
Hur är det nu egentligen? Man gör inte alls lika mycket om milslånga konvojer, städer som ödeläggs, byar som plundrar & befolkning som våldtas & kidnappad, är det för att kriget är inom en viss zon & att Ukraina faktiskt håller stång mot ryssvinen?
Citera
2023-01-26, 18:24
  #297612
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pinnpelle88
Så man har alltså gått PLUS i tanks..?!?!

japp. iafall om vi bara ska hålla oss till objektiva siffror och inte spekulera. men 1000 tanks är aldeles för lite. kolla på ryssen förlorat 3000+ och inte kommit mer än än typ 0-100km från sina stargropar.

Citat:
Och har väl förstört 3000+ Ryska tanks?
Japp. "besgrat" kanske är ett bättre begrepp, 100 tals har ju övergivets i rysslands kaotiska flykt (blandannat från kherson)

Citat:
Så jag frågar igen - varför bönar och ber man väst om fler tanks nu igen?


För att man vill sparka ut ryssen ur ur ukraina, det behövs tyngre och mer kapabel utrustning till det.

du ser väll hur långt ryssen kommit med 3000+ förlorade ryss-tanks.

ukraina har ju inte tillräkligt många för att vinna utan att nya tillförs (om nu inte ryssarna bestämmer sig för att prova på "rysk manöverkrigsföring igen... men det har ju varit ww1 köttmurs storming som gällt de senaste 6månaderna, så ryssarna har nog lärt sig att de förlorar lågsammare med köttslakten än tankslakten)
__________________
Senast redigerad av slö 2023-01-26 kl. 18:27.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in